Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Park Cibulka - Praha 5

Na Cibulce
Praha 5, 150 00

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Památka se nachází na území: mimo tato území
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: neomezeně

Romantický park biskupa Hohensteina, který je součástí přírodního parku Košíře–Motol. Park byl založen a pravděpodobně i navržen knížetem a pasovským biskupem L. L. T. Hohensteinem v 19. století. Jeho zahrady volně přecházely do krajinného parku s romantickými zahradními stavbičkami a prvky.
 
 

Romantický park biskupa Hohensteina, který je součástí přírodního parku Košíře–Motol, je ve vlastnictví hl. města Prahy. Park byl založen a pravděpodobně i navržen knížetem a posledním pasovským biskupem L. L. T. Hohensteinem v druhém desetiletí 19. století. Hospodářskou usedlost přeměnil na tzv. okrasný statek, zámeček. Jeho zahrady volně přecházely do krajinného parku s romantickými zahradními stavbičkami a prvky.  Na prohlídku sem zavítal roku 1824 i císař František I., což svědčí o tehdejším významu parku. Koncem října 1826 zde biskup zemřel. Pohřeb byl událostí Prahy a na Malostranský hřbitov ho vyprovázely s pochodněmi davy lidí.

Usedlost Cibulka, v níž se nachází i Čínský pavilon, byla původně pozdně středověký vinohrad. Ještě na přelomu 19. a 20. století ležela Cibulka v nezastavěné krajině mezi ovocnými sady a vinohrady. Roku 1817 získal Cibulku pasovský biskup Leopold Thun-Hohenstein, který ji nechal upravit jako letní sídlo na klasicistní zámeček (usedlost) a na okolních pozemcích založil přírodní anglický park.

V parku nechal roku 1822 postavit Čínský pavilon (Čínský větrný mlýn). Jednalo se o velmi honosnou stavbu, kde se nacházely kabinety vybavené zrcadly a lustry ze skleněných perel. Původně disponoval mlýn i větrnou harfou a 48 barevnými skleněnými zvonky. Do roku 1986 stála na vrcholu střechy též měděná socha Číňana. Čínský pavilon prošel díky iniciativě městské části Praha 5 rekonstrukcí a roku 2021 byl zpřístupněn veřejnosti.


Park Cibulka - Čínský pavilon
Park Cibulka - Rozhledna Cibulka
Park Cibulka - Hájovna
Park Cibulka
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load