Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Galerie Dolní brána - Prachatice

Dolní brána
Prachatice, 383 01

Bezbariérový přístup: ne
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 3-3383
Památka se nachází na území: MPR - městské památkové rezervace
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: Út-Pá 10-12.30, 13-17, So 9-15 hod.

 
 

Galerie Dolní brána se nachází ve vnější části dvoudílné Dolní brány, zvané též Písecká. Je nedílnou součástí středověkého opevnění města, kterému Prachatice, jakožto pohraniční město, musely v minulosti věnovat velkou pozornost. Historické jádro města bylo opevněno od poloviny 14.století, nejprve zřejmě nasypaným zemním valem s dřevěnými sruby a kůly (palisádami), následně v první polovině 15.století kamennou hradbou, která se dosud zachovala v zadních fasádách většiny domů na obvodu městského jádra. Součástí těchto hradeb byly dvě brány, nazvané podle směru příjezdových cest Písecká (Dolní) a pasovská (Horní).
V současné době se v přízemí galerie nachází prodejní část, kde je možné zakoupit umělecká díla malířská, grafická, keramická ale i užitkové umění či šperky. Dvě horní podlaží jsou věnována výstavám. Výstavy se zde obměňují téměř každý měsíc, a tak mohou návštěvníci zhlédnout výtvarné umění nejrůznějšího zaměření. Mezi vystavovatele v těchto prostorách patřil například Josef Sahula (čestný občan města Prachatice), Karel Roden, Jan Saudek, Olbram Zoubek, Robert Vano či prachatický rodák Alold Zika.
Galerie Dolní brána je také vyhledávána hudebníky a divadelníky pro svou nezaměnitelnou akustiku a atmosféru. Pořádají se zde komorní koncerty a večery poezie.

Dolní brána
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load