Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Dům přírody Třeboňska

Zámek 110/0
Třeboň, 379 01

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Ochrana památky: Památka používající ochrany z pozice zákona o ochraně přírody nebo se na takovém chráněném území nachází Národní kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: V.- IX. denně 10.00-18.00
IV., X. Út-Ne 10.00-16.00
XI.-III. St 10.00-18.00 hod.

Dům přírody Třeboňska se stálou expozicí "Krajina a lidé, návštěvnické centrum chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko.
 
 

Dům přírody se nachází v prostorách Státního zámku Třeboň. Poskytuje informace o přírodě, naučných stezkách a turistických zajímavostech v krajině Třeboňska. Stálá expozice "Krajina a lidé" nabízí nahlédnutí do historie a přírody zdejšího kraje a zábavné i poučné aktivity při poznávání přírody všemi smysly.
Expozici tvoří šest tématicky zaměřených místností, vybavených tzv. videokiosky – panely s obrazovkami, které nabízejí krátké poutavé filmy. V první místnosti expozice se můžete setkat se slavnými třeboňskými rybníkáři a dozvědět se, jakým způsobem měnila jejich práce zdejší krajinu. Další místnost je věnována historii hospodaření rodu Schwarzenberků na třeboňském panství. Zaujme především originální chladírnou neboli lednicí, která pochází z počátku 20. století, kdy v těchto prostorách bývala jedna ze zámeckých kuchyní. Přes menší místnost věnovanou příběhu třeboňských lázní se dostanete do největší části expozice, do sekce přírody Třeboňska. Zde uslyšíte zvuky přírody lesa a rybníka a prohlédnete si typické biotopy zdejší krajiny - les, rašeliniště a mokřad, spolu s jejich obyvateli - běžnými i chráněnými druhy živočichů. Poslední místností je videosál, který nabízí promítnutí dvou filmů. První představuje přírodu Třeboňska v průběhu jednoho roku a při druhém strávíte den s rybáři při výlovu rybníka.

Sál přírody Třeboňska
Historie lázeňství
Slavní rybníkáři
Ryby třeboňských rybníků
Typické biotopy třeboňské krajiny
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load