Vyhledávání

Tisíciletá Vraclav

Tisíciletá Vraclav, autor: Regionální muzeum Vysoké Mýto
Místo konání:

Barokní areál Vraclav Vraclav, Vraclav, 565 42, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Výstava - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days)
Tematická kategorie: Fotografie
Více informací na: https://www.muzeum-myto.cz/cs/aktualita/detail/barokni-areal-vraclav-3
Anotace: Od prvního května se opět otevřel barokní areál bývalých lázní, poustevny a kostela sv. Mikuláše ve Vraclavi. Návštěvníci se budou moci nechat pohltit barokním uměním, či poznat dějiny starobylé obce Vraclavi.

Podrobný popis:

V budově lázní je otevřena expozice s titulem „Tisíciletá Vraclav“ provázející návštěvníky formou archeologických a historických exponátů a fotografií dlouhou historií vsi, která vstoupila do dějin jako místo, kde začalo v roce 1108 vraždění rodu Vršovců, o němž se zmiňuje Kosmas ve své kronice. Tento příběh je zde představen zábavnou formou prostřednictvím velkého nástěnného komiksu. Opomenuta zde ale není ani lázeňská a poutní tradice místa spojená se zázračnou svatomikulášskou studánkou.

Zdejší lázeňská a poutní tradice sahá až do 17. století. Nejstarší památku celého souboru staveb zde představuje roubená fráterka se zvoničkou, která sloužila jako obydlí poustevníka starajícího se o lázně. Skutečnou dominantou areálu je však vrcholně barokní kostel sv. Mikuláše s instalací dřevěných barokních soch pocházejících z kapliček poutní cesty ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík, umístěných zde od roku 1986.

Otevřeno:
květen, červen a září – soboty a neděle 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
červenec a srpen - denně mimo pondělí 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00