Vyhledávání

Přednáška "Jan Blažej Santini a Rajhrad"

Pozvánka na výstavu Jan Blažej Santini a Rajhrad
Místo konání:

Benediktinský klášter Rajhrad Klášter 1, Rajhrad, 664 61, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Místní
Typ akce: Beseda, přednáška - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days)
Tematická kategorie: Architektura
Anotace: Přednáška prof. PhDr. Jiřího Kroupy, CSc. se věnuje výjimečné architektuře Jana Blažeje Santiniho. Je součástí doprovodného programu k aktuální výstavě v klášteře v Rajhradě nazvané "Jan Blažej Santini Aichel - geometrie posvátného prostoru".

Podrobný popis:

Výstava, kterou přednáška "Jan Blažej Santini a Rajhrad" doplňuje, předkládá návštěvníkům plány a geometrické analýzy Ladislava Moučky, fotografie Věroslava Škrabánka a struktivní modely od studentů Fakulty architektury VUT v Brně, pracujících pod vedením doc. Jaroslava Drápala.

Výstava "Jan Blažej Santini Aichel - geometrie posvátného prostoru" vychází z hypotézy, že existuje jednotný kompoziční princip, který Jan Blažej Santini Aichel svým stavbám vtiskoval a který tvořivě převzal ze středověké architektury. Tuto hypotézu výstava dokládá na analýze konkrétních staveb ze šesti míst a na jednom nerealizovaném návrhu: Panenské Břežany (kaple sv. Anny), Mladotice (kaple Jména Panny Marie), Mariánská Týnice (kostel Zvěstování Panny Marie), Křtiny (kostel Jména Panny Marie), Žďár n. S. (poutní areál na Zelené Hoře, Dolní hřbitov, konvent), Chlumec nad Cidlinou (zámek Karlova Koruna), Rozsochatec (nerealizovaný návrh kaple). Autorem výstavy je Ladislav Moučka, poprvé byla uveden v r. 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Nedílnou součástí výstavy jsou struktivní modely Santiniho architektury od studentů Fakulty architektury VUT a fotografie analyzovaných staveb od Věroslava Škrabánka.