Vyhledávání

Pazderna a její příběh

pazderna a její příběh
Místo konání:

Sušárna lnu - Lhůta Lhůta 20, Lhůta u Vysokého Mýta, 566 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Výstava - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days)
Tematická kategorie: Architektura
Více informací na: http://www.barboraa.cz, http://www.cecetkuvstatek.cz
Anotace: výstava „Pazderna a její příběh " s komentářem autorky Barbory Šedové, která představí historii tohoto objektu, vizi jeho budoucnosti, srovná s dalšími podobnými technickými objekty, popíše použité stavební technologie, proces zpracovávání lnu a provede návštěvníka ukázkou lněných produktů

Podrobný popis:

Na západním okraji obce Lhůta u Vysokého Mýta, až na samém cípu pozemků náležících stavení č.p. 20, stojí sušárna lnu. Drobná stavba parametry připomínající kapličku je orientovaná štítem k JV a svým oblým závěrem na SZ, skrytá před pohledy z okolí stromořadím lísek, dávajícím tušit původní úvozovou cestu. Od roku 2022 je prohlášena technickou kulturní památkou pod rejstříkovým číslem 106971.
Navrhované úpravy sušárny se snaží zachovat její hodnoty, především pak v použitých materiálech a technologiích. Snahou však není vytvořit rigidní repliku původního účelu stavby muzejního typu, ale umožnit její další život v 21. století při zachování původního charakteru technické stavby konce 19. století.
Ticho pod klenbou, místo ke spočinutí. Nová role ve staronovém kabátě.