Vyhledávání

Český Krumlov – město historických krovů | přednáška

Vývoj krovů v Č. Krumlově od středověku do 20.stol.
Místo konání:

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově Dlouhá 92, Český Krumlov, 381 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Místní
Typ akce: Beseda, přednáška - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days)
Tematická kategorie: Architektura; Historické akce - netradiční prohlídka
Více informací na: https://akce.ckrumlov.cz/cz/akce-17191-cesky-krumlov-mesto-historickych-krovu-prednaska/
Anotace: Přijďte do Muzea stavebních dějin a řemesel na přednášku "Stručný přehled vývoje krovů v Českém Krumlově od středověku do 20. století". Nebudou chybět ani ukázky některých původních konstrukčních prvků krovů, zmíníme se také o střešní krajině, která je hlavní součástí panoramatu historického sídla.

Podrobný popis:

Vývoj krovů v Č. Krumlově od středověku do 20.stol. odhalí přednáška v rámci Dnů evropského dědictví.

V Českém Krumlově se do dnešní doby dochoval početný soubor historických krovů. Velkou roli zde hrála absence větších požárů, ale i zručnost tesařů, jejichž střešní konstrukce dokázaly odolat po dlouhá staletí vojenským konfliktům, nepřízni počasí, ale i zanedbané údržbě. U dřevěných prvků krovů je dodnes podstatně čitelnější rukopis původní řemeslné práce než třeba na omítkových úpravách historických domů.
V současné době je ale také zřejmé, že v duchu trendu posledních let spojeném s vkládáním obytných podkroví je budoucnost mnoha historických krovů ohrožena.
Český Krumlov patří vedle Prahy a Chebu mezi tří česká města s největším počtem středověkých krovů. Zatímco Cheb má v současné době přímo zřízenou návštěvnickou turistickou trasu po zdejších krovech, v Českém Krumlově lze navštívit krovy pouze v několika samostatných objektech v rámci expozičního využití, např. v areálu Klášterů Český Krumlov, bývalém kostele sv. Jošta nebo v měšťanském domu v Radniční 29. Brzy budeme moci navštívit také nově zpřístupněné renesanční a gotické krovy v bývalém Vdovském sídle Anny z Rogendorfu, Latrán 27.

Přednáší: Mgr. Jiří Bloch a Ing. Daniel Šnejd.
Vstup: zdarma

Muzeum stavebních dějin a řemesel
Dlouhá 92, Český Krumlov, 38101