Vyhledávání

Kulinářské dědictví cisterciáků ve střední Evropě - CISTERSCAPES

Futrování na Farských plakát, autor: Město Žďár nad Sázavou
Místo konání:

Na Farských, Žďár nad Sázavou Farská humna, Kraj Vysočina, 591 01

Datum konání:
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Slavnost - Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days)
Tematická kategorie: Folklórní a společenské akce - hody; Historické akce - jiné historické akce; Jiný typ akce
Více informací na: https://www.cisterscapes.eu
Anotace: Představení historických receptur z archivů cisterciáckých klášterů ve střední Evropě. Ochutnávka místních produktů z cisterciáckých klášterních krajin z ČR (Vyšší Brod, Velehrad, Žďár nad Sázavou), Rakouska (Zwettl) a Bavorska (Ebrach). Společná prezentace regionů CISTERSCAPES.

Podrobný popis:

"Kulinářské dědictví cisterciáků ve střední Evropě" jako projekt podpořil program Kreativní Evropa.

Součástí prezentace bude ukázka moderního zpracování historických receptur z archivů cisterciáckých klášterů ve střední Evropě, které postupně odkrývají experti z katedry Gastrosophie Paris Lodron Universität Salzburg.

Na místě bude možné ochutnat místní produkty od bratří z Cisterciáckého opatství Vyšší Brod a z cisterciáckých klášterních krajin Velehrad, Žďár nad Sázavou, Zwettl (Dolní Rakousko) a Ebrachu (Horní Falc/Bavorsko).

Současně se budete moci dozvědět více o mezinárodní síti CISTERSCAPES i nominaci u Evropské komise na označení European Heritage Label (EHL).

Cisterciácké klášterní krajiny napříč Evropou dodnes vykazují mnoho rysů, které připomínají významný kolonizační a krajinotvorný vliv tohoto Řádu, byť velké množství z původně více než 700 klášterů byla v minulosti zrušena. Díky unikátnímu jednotnému přístupu k hospodaření zaměřenému na soběstačnost jsou cisterciácké klášterní krajiny a sídelní struktury navzájem podobné i ve vzdálených oblastech Evropy. Jsou to známky pospolitosti evropských identit po staletí. Mezinárodní síť spolupráce CISTERSCAPES tato spojení znovu oživuje. Také z těchto důvodů, s cílem upozornit na mimořádnou hodnotu těchto kulturních krajin, síť podala žádost o nominaci na přidělení označení Evropské dědictví (EHL) - Cistercian landscapes connecting Europe.

Aktuality a další informace naleznete na Facebook profilu Cisterciácké klášterní krajiny, a na webových stránkách a Facebook profilu mezinárodní sítě CISTERSCAPES.

příloha