Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Meditační zahrada - Lipník nad Bečvou

Křížkovského
Lipník nad Bečvou, 751 31

Bezbariérový přístup: ano - celý objekt
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ne
Památka se nachází na území: MPR - městské památkové rezervace
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: V.-IX.

Památka je přístupná zdarma

Památka bude přístupná: 17.9.2022 od 10:00 do 16:00 hodin

V době od 10 do 16 hodin budou studenti podávat informace, rozdávat letáky, zvát na doprovodné akce a dohlížet na dodržování provozního řádu památky.

Odpovědná osoba
Jméno: Jitka
Přijmení: Pitronová
Telefon: 581722251
Přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba. Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o celkové výměře asi 3 000 m2 (průměrná délka 60 m, šířka 50 m). Ze severu ji obepínají městské hradby, z jihu nízká zídka a z východu plot. Do zahrady se vstupuje dvěma branami, které jsou vedle bočních kaplí z obou stran kostela. Prostor bývalého hřbitova v okolí kostela, který zanikl v 18. století, byl po léta přístupný jako veřejný park, ale po rekonstrukci městských hradeb v 90. letech 20. století došlo k jeho uzavření. O prostor zahrady pečuje Okrašlovací spolek Lípa při ŘK farnosti.
 
 

Meditační zahrada přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba. Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o celkové výměře asi 3 000 m2 (průměrná délka 60 m, šířka 50 m). Ze severu ji obepínají snížené městské hradby, z jihu nízká zídka a z východu drátěný plot. Do zahrady se vstupuje dvěma branami, které jsou vedle bočních kaplí z obou stran kostela. Původně zde byl hřbitov. V nedávné době pak sloužila jako veřejný park. U vstupu se návštěvníci mohou seznámit se základními informacemi o zahradě a s orientačním plánem

Záměr realizovat projekt meditační zahrady vyšel ze vzájemné spolupráce Města Lipník nad Bečvou, vznikajícího občanského sdružení „Okrašlovací spolek Lípa“ a Římskokatolické farnosti Lipník nad Bečvou. Prostor bývalého hřbitova v okolí kostela, který zanikl v 18. stol., byl po léta přístupný, ale po rekonstrukci městských hradeb v 90. letech 20. století došlo k jeho uzavření pro veřejnost. Farnost jej příležitostně využívala k náboženským účelům. Protože v blízkosti centra města není mnoho zákoutí ke zklidnění, právě Meditační zahrada nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení.

Díky vytrvalé práci zakládajících členů a podpoře Města Lipník nad Bečvou, České kulturně vzdělávací nadace, Farnosti sv. Jakuba a Střední průmyslové školy stavební se podařilo během pěti let vybudovat záhony, upravit terén a ve spolupráci s veřejností vysázet záhony okrasných trvalek.

V zahradě je možné se potěšit krásou půdopokryvných růží, kosatců, levandulí, okrasných trav a dalších asi třiceti druhů květin. Plochy jsou osázeny rostlinami tak, aby rozkvétaly postupně až do pozdního podzimu. Za okrasnou částí zahrady je na ploše trávníku umístěna herní plocha pro hru Člověče nezlob se. 


Akce

17.9.2022 od 10:00 do 16:00 hodin

Doprovodný program pro děti

Program pro děti spojený s výročím narození zakladatele genetiky J. G. Mendela.
Všechny akce
pohled na bylinkový záhon
bylinkový záhon, foto Věra Rakovská
u květin naleznete také popisky
socha v zeleni
kvetoucí zahrada
dřevěná velryba v zahradě
socha a exponát výstavy Kov ve městě
vstup do zahrady
pohled na vstupní bránu meditační zahrady
Památka otevřena při dnech EHD
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load