Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Střešní zahrada - Lipník nad Bečvou

Bratrská 358
Lipník nad Bečvou, 751 31

Bezbariérový přístup: ne
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Památka se nachází na území: MPR - městské památkové rezervace
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: IV.-X. denně 5-22 hod.

Dodnes originální úprava terasy z r. 1863 na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla – přeměna v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží.
 
 
Střešní zahrada má rozlohu 600 m2, uprostřed je kašna s fontánkou a dvě palmy, po setmění je zahrada osvětlená. První skica tužkou, na níž stavitel Josef Ziak-Žák (podle některých pramenů Zürk) navrhnul vybudování terasy nad budovou koňských stájí, pochází z roku 1863. Tak vznikl projekt technicky zajímavé a dodnes originální střešní zahrady na pravém hospodářském křídle zámku v Lipníku nad Bečvou. První nákres ornamentálního řešení zahrady pochází asi z roku 1869. Tehdy byla majitelkou panství Gabriela z Dietrichštejna, provdaná Hatzfeld-Wildenburg.
Střechou zahrady zatékalo tak, že musela být neustále opravována. V roce 1911 bylo proto rozhodnuto o její celkové výměně. To již byla majitelkou panství dcera Gabriely z Dietrichštejna, kněžna Antonie, provdaná za hraběte Roberta z Althannů. Díky prozíravosti majitelů zámku byla vybudována na svou dobu naprosto progresivní trámová konstrukce z železobetonu s izolací dvěma vrstvami střešní lepenky a jednou elastickou jutovou vrstvou. Její únosnost byla dána požadavkem na „navrstvení 60 cm mokré zeminy se štěrkovým podkladem, pro nahodilé sněhové břemeno, jakož i pro zátěž mnoha lidí na zahradě se pohybujících“ (2025 kg/m2). Kvalitu práce dávno prověřil čas – téměř celé jedno století nebylo potřeba investic k udržení funkčnosti této jedinečné stavby. Až do roku 1945 sloužila střešní zahrada jako okrasná, poté byla přeměněna na zahradu užitkovou pro nájemníky, kteří po válce obývali zámek a úspěšně zde zahrádkařili. Ještě v roce 1986 se zde pěstoval pórek, salát, fazole, pažitka, cibule, rybíz, jahody a další plodiny…
Rekonstrukce se záměrem vrátit střešní zahradě její původní vzhled i okrasnou funkci byla zahájena v roce 2005 na základě rozhodnutí zastupitelstva města Lipník nad Bečvou. Celkové náklady na rekonstrukci této vzácné památky se vyšplhaly téměř na pět milionů korun. Střešní zahrada byla slavnostně předána veřejnosti k užívání v září 2006. Ihned se stala nejvyhledávanější památkou ve městě, ročně ji obdivují tisíce návštěvníků. V roce 2012 se střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou umístila na pátém místě z jednadvaceti v anketě Sedm divů Olomouckého kraje. V roce 2013 oslavila 150 let své existence.
Střešní zahrada nad západním hospodářským křídlem je s budovou zámku propojena mostem napojeným na dveře v prvním poschodí hlavní zámecké budovy. Uprostřed zahrady je kašna s fontánkou a dvě palmy, které zde byly i původně. Z dřevin je zde vysazen např. dřišťál a kdoulovec, u balustrád popínavý loubinec. Ornamentální výsadby na travnatých plochách střešní zahrady jsou řešeny trvalkami a letničkami, např. astrami, dryádkami, šuškardami, afrikány atd.
Střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou je nejstarší na území České republiky a nejstarší v zemích severně od Alp.

zrekonstruovaná střešní zahrada
pohlednice
fotografie
užitková zahrada
rok 2004
letecký pohled
celkový pohled
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load