Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Vysoké Mýto

Město Vysoké Mýto
B. Smetany 92
Vysoké Mýto, 566 01

Telefon:+420 465 466 111
E-mail:radnice@vysoke-myto.cz
Web:www.vysoke-myto.cz
Vysoké Mýto leží ve východních Čechách v Pardubickém kraji na 49°57, severní šířky a na 16°09, východní délky v nadmořské výšce 289 m.n.m. Katastr Vysokého Mýta zaujímá celkovou plochu 2.959 ha. K městu dnes patří integrované obce Brteč, Domoradice, Lhůta, Knířov, Svařeň a Vanice. Vysoké Mýto leží ve Vysokomýtské kotlině, kterou protéká řeka Loučná. Bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. Během více než sedmi a půl století své existence zažilo Vysoké Mýto období rozkvětu i úpadku. Dlouhá staletí těžilo ze své polohy na důležité obchodní cestě na Moravu. Do novodobé historie se zapsalo jako posádkové město, sídlo okresu, kulturní i průmyslové centrum. V první polovině 20. století město proslavily elegantní automobily karosářské firmy Carrosserie Sodomka a hasičské stříkačky ze zdejší továrny V. Ig. Stratílek. V roce 1849 se stalo Vysoké Mýto okresním městem a tuto úlohu plnilo následujících 111 let do roku 1960. Poté se stalo součástí Východočeského kraje a od roku 2000 kraje Pardubického. Dnes je Vysoké Mýto známé výrobou autobusů značky Iveco, konáním motoristických soutěží či jako město s největším čtvercovým náměstím v České republice.
 
 

Historie: 

Vysoké Mýto bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II. na významné obchodní stezce, tzv. trstenické, spojující Čechy s Moravou. Do současnosti se z doby založení dochoval pravidelný půdorys města s centrálním náměstím, které je největším náměstím čtvercového typu v Čechách.

Při procházce centrem nelze minout kromě náměstí ani gotický chrám svatého Vavřince, zvonici z šestnáctého století, Choceňskou věž, Pražskou a Litomyšlskou bránu. V hradebním opevnění se dochovaly Vodárenská a Klášterská bašta a v Jungmannových sadech pamětní desky připomínající významné události ze života města.

V roce 1307 učinil český král Rudolf Habsburský z Vysokého Mýta věnné město českých královen. Pro svou ženu Elišku Rejčku vybral pět měst, která měla přispívat na život královen a po smrti jejich mužů jim poskytovat vdovské věno. Do základní pětice patřily kromě Vysokého Mýta také Polička, Chrudim, Jaroměř a dnešní Hradec Králové. Později přibyla ještě města Mělník, Dvůr Králové, Nový Bydžov a Trutnov. Vysoké Mýto zůstalo v držení českých královen až do novověku.

Po dobu dvě stě let život zdejších obyvatel ovlivňovala přítomnost vojenské posádky. První kasárna, konírny a cvičiště byla zbudována již v druhé polovině 18. století. Slavnou vojenskou jednotkou je vysokomýtský 30. pěší pluk. V letech 1968-1990 byl ve zdejších kasárnách umístěn silný sbor sovětských okupačních vojsk. Po jejich odchodu posádková funkce města zanikla.

V 19. století vznikají dva později největší strojírenské podniky, dílna Sodomkova (1895) na výrobu kočárů a následně karoserií, a firma Stratílek (1899), zaměřená na hasičskou techniku. Město a Československou republiku proslavila po celém světě obzvlášť firma Carrosserie Sodomka, patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi. Ten spolupracoval ve 30. a 40. letech 20. století s nejvýznamnějšími světovými automobilkami a renomovanými designérskými studii. Na tuto tradici nyní navazuje firma Iveco Czech Republic. Historii obou firem připomínají Muzeum českého karosářství a Regionální muzeum.

Více na: www.vysoke-myto.cz a www.muzeum-myto.cz

Akce

10.9.2022 od 9:00 do 23:00 hodin

Městské slavnosti

Součástí městských slavností jsou Kujebácký jarmark, výstavy, koncerty.
Všechny akce
Vysoké Mýto
Litomyšlská brána
náměstí
Morový sloup   zima
Pražská brána
vlajka Vysoke Myto
znak města Vysoké Mýto
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load