Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Uničov

Město Uničov
Masarykovo náměstí 1
Uničov, 783 91

Telefon:+420 585 088 111
E-mail:mu@unicov.cz
Web:www.unicov.cz
Uničov – město, které svým obyvatelům nabízí příjemné podmínky k životu, široké možnosti trávení volného času, a kde i turisté najdou leccos zajímavého.
 
 

Uničov leží na přechodu Hané, Hrubého a Nízkého Jeseníku, 30 kilometrů severně od Olomouce. Jádrem oblasti je povodí řeky Oskavy. Na jih je kraj otevřen k řece Moravě, od které jej odděluje lužní les Doubrava. Z ostatních stran je obklopen podhůřím Jeseníků. Nadmořská výška je 242 metrů. Dnes je město Uničov považováno za přirozené centrum severního cípu olomouckého okresu a jedno z jeho nejvýznamnějších středisek.

Neoddělitelnou součástí města je osm místních částí: Horní Sukolom, Dolní Sukolom, Brníčko, Nová Dědina, Benkov, Střelice, Renoty a Dětřichov.

Historie:

Uničov byl založen roku 1213 moravským markrabětem a bratrem krále Přemysla Otakara I. Vladislavem Jindřichem, který předpokládal, že se zde nacházejí významná ložiska stříbra. Jeho očekávání se zcela nenaplnila, přesto však Uničov ve středověku patřil mezi nejvýznamnější moravská sídliště.  Město se pyšní nejstarší zakládací listinou na území České republiky pocházející z roku 1223.
Problematické údobí zažil jen v době husitské revoluce, kdy nakrátko ztratil i statut královského města.

Definitivní rozvoj ekonomiky zastavila švédská okupace v době třicetileté války. Po obrovském požáru v roce 1643 město prakticky lehlo popelem, lidé byli pronásledováni morem a cholerou. Někdejší sláva Uničova byla nenávratně pryč, negativní dopad mělo i obsazení města rabujícím pruským vojskem během pruské a sedmileté války. Jediným významným okamžikem v životě venkovského městečka bylo roku 1770 setkání císaře Josefa II. s pruským králem Friedrichem II. Tehdy se do Uničova nastěhoval rakouský dvůr a město se na týden stalo pomyslným centrem habsburské monarchie.

Roku 1850 se uzavřela historie Uničova jako královského města. Převažoval zemědělský ráz, průmysl se vyvíjel pozvolna. Roku 1850 byl založen Fleischmannův cukrovar, který byl vůbec nejstarším na Moravě. Do města přicházely vymoženosti moderní doby, jako železnice či telefon, rozkvetla spolková činnost, rozvíjelo se školství.

Největší zlom v historii města nastal po skončení druhé světové války. Německé obyvatelstvo bylo roku 1946 definitivně odsunuto, národnostní charakter města se proměnil.

Po roce 1948, kdy začala výstavba uničovských strojíren, přibývalo do města nových obyvatel. Rostla sídliště, školy, domy, Uničov se rozrůstal. Obyvatelé dostali moderní kino, fotbalový i zimní stadion, koupaliště, minigolf. Zelenou měly sportovní i kulturní aktivity.

Svou tvář město výrazně změnilo v posledních letech – opravené fasády domů, restaurované památky a moderní infrastruktura činí z Uničova atraktivní město 21. století.

Současnost:

www.unicov.cz

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Mikroregion Uničovsko
Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu. 

CZ071 10
albik
Unicov Kostel
Unicov Medelska brana
Unicov Namesti
Unicov Satlava 2
Unicov Satlava exterier
unicovska muzea3
Unicov Sloup
zakladaci listina
vlajka Unicov
znak Uničov
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load