Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Třešť

Město Třešť
Revoluční 20/1
Třešť, 589 01

Telefon:+420 567 584 920
E-mail:mesto@trest.cz
Web:www.trest.cz
Třešť - město betlémů
 
 

V srdci Českomoravské vrchoviny, poblíž přesné poloviny cesty mezi Prahou a Vídní, v soutěsce ohraničené vrchy Špičákem (734 m), Čeřínkem (761 m) a ve vzdálenějším jižním horizontu i nejvyšším vrcholem celého regionu Vysočiny Javořicí (837 m) se nalézá město Třešť. Sídlo založené na přelomu 12. a 13. století na křižovatce dvou obchodních cest Lovětínské a Humpolecké při potoku Třeštici je dnes s necelými šesti tisíci obyvateli druhým největším městem Jihlavska, proslulým zejména zdejší výjimečnou betlémářskou tradicí, díky které získala přídomek „město betlémů“. K městu patří osady Čenkov, Buková a Salavice.

Historie:

První písemná zpráva o Třešti pochází z roku 1349, kdy byl jejím vlastníkem Záviš z Třeště. Krátce vlastnil Třešť Štěpán z Březnice a poté markrabě moravský Jan. V letech 1358–1493 vlastnili třešťské panství Šternberkové, v letech 1493–1626 Vencelíkové, v letech 1626–1657 Herbersteinové z Korutan, v letech 1657–1669 Gayerové z Edelbachu, 1669–1831 Herbersteinové z rakouské linie, 1831–1844 byla třešťská panství pod úřední správou a v letech 1844–1945 patřilo rakouským Sternbachům. V roce 1901 byl ve Vídni podepsán dokument o povýšení na město.

Současnost:

Město žije bohatým kulturním životem. Každý rok v březnu, již více jak padesát let, hostí Třešť krajskou postupovou přehlídku ochotnických divadelních souborů – Třešťské divadelní jaro, z níž mohou divadelní soubory postoupit na další národní soutěže. Poměrně krátce, ale úspěšně, místní loutkáři pořádájí v dubnu loutkářský festival s názvem Kašpárkova rolnička, na který zvou loutkáře z celé Vysočiny. Na konci léta se lidé společně scházejí na náměstí na Jednorožném rožnění, aby společně rožnili na uzavřené hlavní silnici a zároveň se i symbolicky loučili s létem. Tradičně v listopadu se lidé mouhou zapojit do Martinského průvodu městem a dvakrát ročně mohou přijít změnit čas na největších slunečních hodinách ve střední Evropě. Díky místnímu kováři Petru Píšovi vznikly projekty s názvem Cihelna a Tančírna. Přijít si užít večery plné jazzu a swingu za účasti předních orchestrů a interpretů, a především třešťského Zatrestbandu, si můžete nejen v Třešti, ale po celé republice, kam jezdí Píša nově i se svým Orchestrijónem. Co je, ale pro Třešť úplně nejtypičtější, jsou betlémy, které mohou návštěvníci vidět po celý rok ve stálé expozici betlémů v Schmumpeterově domě a v zimě od 26. prosince do 2. února také přímo v téměř dvaceti třešťských domácnostech. A právě výstava betlémů v třešťských domácnostech, tzv. betlémská cesta, byla na konci roku 2015 zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Kromě výstavy betlémů zve Spolek přátel betlémů v Třešti vždy na začátku července řezbáře z celé republiky, ale i ze zahraničí na tradiční Dřevořezání, kde řezbáří kromě toho, že dávají na odiv svůj řezbářský um, vyřezávají také figurky do společného betléma, který je umístěn v Schumpeterově domě.

V Třešti žila také početná židovská komunita, která zde zanechala synagogu. Ta se může pochlubit tím, že má jako jediná v republice podloubí. Její vybavení se však nedochovalo. Synagoga v současnosti nabízí dvě výstavy - první je věnovaná Franzi Kafkovi, který do Třeště jezdil ke svému strýci, druhá mapuje osudu třešťských židovských obyvatel.

K dalších významným památkám patří kostel sv. Martina (nejstarší dochovaná stavba ve městě), kostel sv. Kateřiny Sienské, kostnice, hrobka Schumpeter-Killiánů, Dům J. A. Schumpetera, zámek, vězeňský dvůr či židovský hřbitov.

Při procházce městem narazíte také na náměstí T. G. Masaryka, které je zkonstruované ve stylu "člověk a čas", tudíž zde naleznete symboly jako např. vytesané dne v týdnu, počty obyvatel v jednotlivých letech, významné světové, české i třešťské letopočty apod. Na tuto symboliku narazíte nejen na náměstí, ale pokračuje ulicí Na Hrázi, okolo kostela sv. Martina, přes křížovou cestu a ulicí Partlicova se pomalu vrací směrem k náměstí. Dominantou atypického trojúhelníkového náměstí jsou sluneční hodiny, které jsou od roku 2003 největší ve střední Evropě.

Milovníci přírody si přijdou na své při procházce naučnou stezkou Špičák (NPR) či křížovou cestou. Zámecký park nabízí procházku s naučnou stezkou Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové. Nedaleko Třeště (8 km) dojdete k pramenu řeky Moravské Dyje.

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Mikroregion Třešťsko (www.trestsko.cz), Region Renesance (www.regionrenesance.cz), MAS Třešťsko (www.mas-trestsko.cz), Svaz města a obcí České republiky (www.smocr.cz)

Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
Třešť
znak města
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load