Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Třeboň

Město Třeboň
Palackého nám. 46/2
Třeboň, 370 01

Telefon:+420 384 342 115
Web:www.mesto-trebon.cz
Město Třeboň leží v Jihočeském kraji v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko. Třeboň – historické město uprostřed krásné krajiny plné rybníků a lesů. Město, které vás od první chvíle okouzlí dílem našich předků. Město lázeňské, které spojuje krásu přírody s využitím její léčebné síly.Město kulturní bohatou nabídkou hudebních, výtvarných a divadelních akcí potěší vaši duši. Turisté, rybáři, cyklisté, vodáci, houbaři i lázeňští hosté z Čech i ze světa sem jezdí obdivovat stopy, které tu během uplynulých osmi století zanechali slavné osobnosti i ti bezejmenní.
 
 

Jestliže nějaký kout české země stojí skutečně za vidění, pak nepochybně Třeboň a její okolí. Je zajímavá svojí architekturou, cenná historií a podmanivá přírodními krásami.

Město Třeboň leží v Jihočeském kraji v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko. Třeboň – historické město  uprostřed  krásné krajiny plné rybníků a lesů. Město, které vás od první chvíle okouzlí dílem našich předků. Město lázeňské, které spojuje krásu přírody  s využitím její léčebné síly. Město kulturní bohatou nabídkou hudebních, výtvarných a divadelních akcí potěší vaši duši. Turisté, rybáři, cyklisté, vodáci, houbaři i lázeňští hosté z Čech i ze světa sem jezdí obdivovat stopy, které tu během uplynulých osmi století zanechali slavné osobnosti i ti bezejmenní.

Všude dobře, u nás nejlépe...

Historie:

Počátky města sahají asi do poloviny 12. století, kdy na jedné ze stezek procházejících širokým pohraničním hvozdem vznikla malá osada či snad jen dvorec. Celé rozsáhlé území dostal od krále výsluhou první známý člen později rozvětveného rodu Vítkovců, podnikavý Vítek z Prčic. V polovině 13. století koupili toto území bratři Pelhřim a Ojíř z landštejnské větve Vítkovců. Kolem roku 1300 lze již v Třeboni předpokládat městské opevnění, zesílené zvenčí vodním příkopem. Třeboň se stala střediskem rozšiřujícího se panství. K roku 1341 se označuje jako město a do roku 1366 se objevuje i její český název vedle dosud užívaného Witigenowe a Wittingau. V roce 1366 se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, za nichž město nabylo na významu a bohatství. Již následujícího roku založili Rožmberkové v Třeboni klášter , roku 1376 udělili městu tzv. právo měst královských a roku 1378 mu od krále Karla IV. vymohli výsadu na dovoz soli. Koncem 14. století se už město opevňovalo zděnými hradbami a příkopem. Toto opevnění spolu se zesíleným hrádkem a s okolním bažinatým terénem vytvářelo z Třeboně téměř nedobytnou pevnost. Tak tomu bylo i v husitských válkách, kdy město odolalo několikerým útokům.

Největšího rozmachu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století , zejména za vlády posledních dvou Rožmberků, bratří Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Nová éra budování a rozkvětu nastala postavením Jakuba Krčína z Jelčan do čela všeho rožmberského podnikání. Krčínovy hospodářské reformy zasáhly i město Třeboň a jeho nejbližší okolí. Toto šťastné období Třeboně skončilo vpády pasovských vojsk, vymřením Rožmberků a několika zhoubnými požáry.

Další nesmírné utrpení přenesla Třeboni a jejímu okolí třicetiletá válka. Roku 1660 se stali novými vlastníky třeboňského panství Schwarzenbergové, v jejichž držení pak zůstalo až do dvacátého století. Třeboň se jen pomalu zotavovala z válečných ran a zaostávala i hospodářsky. K oživení jinak poklidného života města došlo v polovině 19. století, kdy se Třeboň stala okresním městem. Významné změny v životě města nastaly po první světové válce, kdy byl v rámci první pozemkové reformy všechen schwarzenberský hospodářský majetek převeden na stát. Druhá světová válka si i v Třeboni vyžádala své oběti. Po válce proniká do města první větší průmysl (oděvní závod a zemědělská velkovýroba). Roku 1960 byl zrušen třeboňský politický okres a město obdrželo lázeňský statut.

Současnost:

Třeboň je městem s historií i současností. Půvabnou podobu centru dává náměstí s renesančními domy navazující na budovy zámku. Ten připomíná mimo jiné doby největšího rozmachu města za vlády posledních Rožmberků. Třeboň a okolí dává pěším a cykloturistům celou řadu možností k vyžití. Zdejší krajinu tvoří dvě rybniční soustavy se zhruba pěti sty rybníky. Kromě památek, turistiky, gastronomie a kultury je Třeboň městem lázeňským. Novodobou lázeňskou tradici odstartoval před 130 lety založením Bertiných lázní zdejší učitel Václav Hucek. Dnes do dvou lázeňských domů
(Bertiny lázně a Lázně Aurora) přijíždějí ročně na léčebné pobyty tisíce lidí především s poruchami pohybového ústrojí. Stále více hostů sem míří za účinným odpočinkem a wellness pobyty. Se vším, co Třeboň nabízí, je městem, které pohladí tělo i duši!

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Svaz měst a obcí České republiky

Sdružení lázeňských míst České republiky

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Česká inspirace

Jihočeská centrála cestovního ruchu

Dobrovolný svazek obcí Vodovod Hamr

Svazek obcí regionu Třeboňsko

Turistická oblast Teboňsko, z. s.


Státní zámek Třeboň
Masarykovo náměstí Třebon
Schwarzenberská hrobka v Třeboni
IMG 4670
IMG 5339
IMG 5346
IMG 5453
kostel22
Mariánský sloup na náměstí v Třeboni
Zámecké nádvoří Třeboň
Masarykovo náměstí Třeboň
znak Trebon znak
vlajka Trebon prapor
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load