Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Tovačov

Město Tovačov
Náměstí 12
Tovačov, 751 01

Telefon:+420 581 706 951
E-mail:mu@tovacov.cz
Web:www.tovacov.cz
Město Tovačov se stejnojmenným zámkem leží při středním toku řeky Moravy v nadmořské výšce 200 m, v samém srdci rovinaté úrodné Hané. Je středem pomyslného čtverce, jehož vrcholy tvoří na severu krajské město Olomouc, na východě město Přerov, na jihu město Kroměříž a na západě pak město Prostějov. Díky této významné strategické poloze se již krátce po svém založení stalo město důležitou křižovatkou obchodních cest, vázaných na soutok řek Moravy a Bečvy. V roce 2016 si Tovačov připomíná 695 let od první písemné zmínky kdy je označován městem. Více na www.tovacov.cz
 
 

Historie města

Město Tovačov je charakterizováno jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické založení v našich zemích. Náměstí bylo založeno roku 1475 a je jedno z nejstarších u nás. Tovačovský zámek byl založen již ve druhé polovině 11. století jako útočiště lovců. Největšího rozkvětu dosáhl Tovačov v 15. století za držení panství panem Ctiborem Tovačovským z Cimburka. Ten také přestavěl zámek z původní gotické tvrze na raně renesanční vodní hrad a založil pod ním město. Začátkem 16. stol. začali další majitelé panství – Pernštejnové s hospodářským využíváním panství, zejména s rybníkářstvím. Z roku 1503 je první zmínka týkající se Hradeckého rybníka, zachovaného dodnes. Za posledního majitele panství, Davida rytíře Guttmana, vybudoval vídeňský architekt Max Fleischer kapli na židovském hřbitově. Podle jeho plánů byl zrekonstruován tovačovský zámek a postavena nová budova školy.

Více na www.tovacov.cz

Současnost

V současné době se město Tovačov postupně mění z malé ospalé obce na moderní malé město, které stojí za to navštívit a seznámit se s jeho zajímavou a bohatou historií, připomenout si hanácké tradice, nechat se hýčkat krásnou přírodou v okolí Tovačovských jezer, Hradeckého rybníka a rybníka Kolečko. Přijet do města je možné také za zábavou. Ve městě se každoročně pořádá množství zajímavých a populárních kulturních, sportovních, ale také společenských akcí.
Současný Tovačov má ambici stát se městem kultury a sportu, městem bohatým na hanácké tradice, městem přitažlivým pro svoji bohatou historii a krásnou okolní přírodu.

Více na: www.tovacov.cz

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Svazek obcí mikroregionu Střední Haná
Střední Morava - Sdružení cestovního ruchu

Zámek Tovačov
Kašna se sochou sv  Václava na náměstí v Tovačově
Mohyla padlých prusko rakouské války 1866
Farní kostel sv  Václava v Tovačově
Tovačovská jezera - západ slunce
Hradecký rybník v Tovačově
Základní škola Tovačov
Sportovní hala Tovačov
Západ slunce nad městem
Znak města
Logo města
Prapor města
Zámek Tovačov v roce 2008
Celkový pohled na město
Pohled na město z balonu
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load