Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Museum skla Portheimka - Praha 5

Štefánikova 12/68
Praha 5, 150 00

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 1000152405
Památka se nachází na území: MPZ - městské památkové zóny
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: Út-Ne 10–18 hod.

Původně barokní zámeček nechal roku 1725 vystavit K. I. Dienzenhofer jako letní sídlo pro svou rodinu. Patrová stavba má členitý střední pavilon s mansardovou střechou. Dnes je zde Museum skla Portheimka, výstavní sál MČ Praha 5 a kavárna.
 
 

Portheimka – Bukvojka

Původně barokní zámeček nechal roku 1725 vystavit K. I. Dienzenhofer jako letní sídlo pro svou rodinu. Patrová stavba má členitý střední pavilon s mansardovou střechou. Mramorový sál vyzdobil freskami s mytologickým námětem Bakchovy slavnosti Václav Vavřinec Rainer. V pol. 18. století koupil areál hrabě František Leopold Buquoy-Longueval, který zde založil velkolepé oranžerie – po něm Smíchovští zámeček dlouho nazývali. Roku 1828 získal letohrádek Moric Porges, šlechtic z Portheimů, a zřídil zde své trvalé sídlo. Velmi citelnou škodu utrpěl letohrádek roku 1884, při stavbě novorenesančního chrámu sv. Václava. Tehdy bylo zbouráno celé jižní křídlo. Dnes je zde Museum skla Portheimka, výstavní sál MČ Praha 5 a kavárna. 

Museum skla Portheimka

V roce 2017 bylo osloveno Museum Kampa Městskou částí Praha 5 s nabídkou využití jedinečných prostor barokního letohrádku Portheimka. Vznikla idea muzea – expozice současného skla, která byla naplněna otevřením Musea skla Portheimka v červnu 2018. Stálá expozice představuje unikátní díla uměleckého a ateliérového skla od legend v tomto oboru, které souzní s pracemi dalších skvělých sklářských umělců několika generací a v části Kabinet také s díly významných výtvarníků z Evropy, Asie a Ameriky. Ze stálé expozice vychází i koncept krátkodobých výstav, který má představit jak důležité fenomény spojené s uměleckým sklem, tak významné osobnosti stejně tak jako mladou scénu. Celý projekt je kromě městské části Praha 5 realizován ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Expozice byla koncipována naprosto odlišně od běžných muzejních nebo galerijních zvyklostí. Návštěvníky v Museu skla Portheimka proto čeká neobyčejný zážitek kombinující barokní architekturu s krásou skla.


Letohrádek Portheimka
Museum skla Portheimka - Krajina Kabinet
Museum skla Portheimka - Mramorový sál
Museum skla Portheimka - Hodovní síň
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load