Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Poděbrady

Město Poděbrady
Jiřího náměstí 20/1
Poděbrady, 290 01

Telefon:+420 325 600 211
E-mail:informace@mesto-podebrady.cz
Web:www.mesto-podebrady.cz
Lázeňské město s bohatou historií. Je úzce spojováno se jménem význačného českého panovníka krále Jiřího z Poděbrad. Příjemná krajina středního Polabí nabízí nenáročné trasy pro cyklisty i turisty.
 
 

Město leží v rovinaté krajině polabské nížiny, která je málo zalesněná a intenzivně zemědělsky užívaná. Město se rozkládá na obou březích řeky Labe a to v nadmořské výšce 184–190 m n. m. V okolí města se nacházejí pouze tři kopce, kterými jsou Oškobrh (285 m n. m.), Chotuc (254 m n. m.) a kopec Sadský (213 m n. m.). Za zdymadlem se nachází slepé rameno Labe zvané Skupice (pozůstatek toku Labe před regulací) a dále směrem na Libici nad Cidlinou je národní přírodní rezervace Libický luh, jež je pozůstatkem lužních lesů, které byly v minulosti v celé oblasti.

Poděbrady tvoří celkem pět katastrálních území. Poděbrady, Polabec, Velké Zboží, Kluk a Přední Lhota. Poděbrady jsou obcí s rozšířenou působností. Správní obvod Poděbrad zahrnuje 35 obcí, které spravuje společně s Městcem Králové. Pod Poděbrady spadá 18 obcí. Jsou to: Choťánky, Kolaje, Kouty, Křečkov, Libice nad Cidlinou, Odřepsy, Okřínek, Opolany, Oseček, Pátek, Písková Lhota, Poděbrady, Sány, Senice, Sokoleč, Úmyslovice, Vlkov pod Oškobrhem, Vrbová Lhota.

Vedení města v současnosti tvoří starosta a jeden místostarosta. Zastupitelstvo města se skládá z 21 členů, radu města tvoří 7 zastupitelů.

Zeměpisná poloha města (Jiřího náměstí): 50°8'33.216"N, 15°7'3.607"E

Historie:

Historie Poděbrad sahá hluboko do pravěku, do mladší doby kamenné, kdy se asi v 5. tisíciletí před naším letopočtem začali po obou březích Labe usazovat první zemědělci. Lesnatou krajinou, protkanou hustou sítí říčních ramen, procházela od nepaměti důležitá obchodní cesta z Prahy do východních Čech a dál až do Polska. U brodu přes Labe, v západní části dnešních Poděbrad, vyrostla už v pravěku osada a později k ochraně brodu i malá tvrz. Pravděpodobně se těmto místům říkalo „pode brody“, z čehož vzniklo jméno Poděbrady, které se v písemné podobě objevuje poprvé v roce 1223. V polovině 13. století získal Poděbrady král Přemysl Otakar II. a v místech staršího hrádku nad Labem si začal v letech 1262-1268 budovat mohutný kamenný vodní hrad. Když se z královského majetku v polovině 14. století dostalo poděbradské panství do soukromých rukou moravských pánů z Kunštátu, nastala doba největšího rozkvětu Poděbrad. Nejvýznamnější osobnost tohoto rodu je bezesporu Jiří z Poděbrad, který byl roku 1458 zvolen českým králem. Tento vynikající diplomat se jako první evropský politik pokusil založit mírovou unii evropských panovníků. Z jeho poručení byly Poděbrady v roce 1472 povýšeny na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem, který používají dosud.

Dalším panovníkem, který si Poděbrady oblíbil a pobýval zde, byl císař Ferdinand I. Cenil si na nich především lovecké možnosti v okolních lužních lesích. Poděbradský hrad nechal přestavět na pohodlné renesanční sídlo. Práce tehdy vedl významný císařský stavitel Giovanni Batista Aostalli, kterého připomíná kamenný náhrobek ve zdejším katolickém kostele.

V polovině 18. století projevila o zámek zájem Marie Terezie. Na její pokyn byl přestavěn do současné podoby. Za vlády Josefa II. sloužil k ubytování vysloužilých císařských důstojníků. Pak byl s celým panstvím prodán do soukromých rukou.

Poděbrady byly až do konce 19. století typickým malým zemědělským městečkem. Mezníkem v jeho novodobých dějinách byl rok 1905, kdy byl na vnitřním nádvoří zámku objeven první minerální pramen. Poděbrady tehdy vlastnil kníže Filip Arnošt Hohenlohe a již v roce 1908 zde otevřel první malé uhličité „Knížecí lázně“. Po první úspěšné lázeňské sezóně následovaly další a tak se brzy Poděbrady přiřadily k předním českým lázeňským městům.

Současnost:

Současné Poděbrady jsou především lázeňským městem zaměřeným na kulturu a sport, které láká návštěvníky klidným prostředím parků a městské zeleně. Vyhledávané jsou především cyklostezky v okolí řeky Labe, které si oblíbili nejen cyklisté, ale také bruslaři. Poděbrady se mohou pochlubit také jedním z nejstarších golfových hřišť v republice, které se rozkládá v okolí soutoku Labe a Cidliny.

Jediným větším průmyslovým podnikem v Poděbradech jsou sklárny Bohemia a plnírna minerální vody Poděbradka. Významnou firmou jsou také Lázně Poděbrady a.s.

V Poděbradech jsou v současné době 2 základní školy, 2 gymnázia, 2 střední školy – hotelová a zemědělská, střední odborné učiliště společného stravování a své sídlo zde má také Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

- Sdružení lázeňských míst ČR

- Mikroregion Střední Polabí

- Zdravá města

- MAS Mezilesí

Fontána v lázeňském parku
Libenskęho kolonáda
Nová kolonáda v lázeňském parku
Lázeňský park - plastika Koupání
Zámek
Jiřího náměstí se zámkem
Socha krále Jiřího
Hydroelektrárna
Socha sv. Jana Nepomuckého
Vila Kouřimka
Obereignerova vila na náměstí 5. května
Zvonička
Cyklostezky v okolí Poděbrad
Vlajka města Poděbrady
Znak města Poděbrady
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load