Město Bruntál
Nádražní 20
Bruntál, 792 01
Telefon: | +420 554 706 111 |
---|---|
E-mail: | posta@mubruntal.cz |
Web: | www.mubruntal.cz |
Popis:
Bruntál leží na terénní výspě nad údolím Černého potoka, při cestě z Olomouce do Slezska. Město, nazývané branou Jeseníků, leží v nadmořské výšce 547 m.n.m., Uhlířský Vrch 674 m.n.m. Zeměpisná poloha města je 17° 27´ východní délky a 49° 59´ severní šířky. Město má pravidelný ortogonální půdorys, základ tvoří mírně obdélné náměstí, z něhož vycházejí kolmé ulice. Zastavěno je jednopatrovými domy na středověkých parcelách. Kolem historického centra procházel oválný pozdně gotický hradební okruh s tvrzí na severním nároží. Město mělo též tři předměstí: Olomoucké, Krnovské a Nisské.
MPZ Bruntál:
Vyhláškou MK ČR č. 476/92 Sb. ze dne 10. září 1992 bylo prohlášeno historické centrum města Bruntál za městskou památkovou zónu. Rozlohou 19.6 ha a svými 24 kulturními památkami patří k výrazným architektonicky a urbanisticky hodnotným celkům. Obdélný půdorys náměstí a pravidelná uliční síť, rozbíhající se z rohů náměstí pravoúhle k někdejšímu městskému opevnění, prozrazuje plánovité založení, typické pro kolonizační města 13. století. Ochranné pásmo má rozlohu 15.03 ha a nachází se v něm 5 kulturních památek. Historické jádro města jako stabilizovaný architektonický komplex bylo v režimu památkové ochrany jako památkové ochranné pásmo od roku 1984. Na přelomu 50. a 60. let 20. století byla v okolí náměstí odbourána řada původních historických objektů a nahrazena zástavbou bytových domů, které však výškou i hmotou respektovaly původní zástavbu. Kromě necitlivých zásahů v 70. letech 20. století (objekt družstva ARS a zástavba ul. Partyzánské) je MPZ téměř v intaktní podobě. Některé proluky v historické zástavbě, které vznikly těmito necitlivými demolicemi v historickém centru, na novou kvalitní výstavby dosud čekají.
Historie:
Bruntál, založený moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem pravděpodobně roku 1213, je z hlediska institucionálního nejstarším městem na území nynější České republiky. Jak vyplývá z tzv. Uničovské listiny českého krále Přemysla I. Otakara z roku 1223, obdržel Bruntál deset let před jejím vydáním jako vůbec první obec v českých zemích magdeburské městské právo. Český název města je odvozen z původního německého názvu Freudenthal a byl poprvé použit v roce 1456. Důvodem založení města byla jednak nutnost zabezpečit severní hranici Moravy proti kolonizačním snahám vratislavského biskupství v téměř liduprázdném území Jeseníků, jednak rudné bohatství těchto hor. Těžba drahých kovů byla po dlouhou dobu hlavním zdrojem prosperity města. Tuto skutečnost odrážel i městský znak - již jeho nejstarší vyobrazení na listině z roku 1287 obsahuje postavu horníka. Město, které bylo východiskem pro další kolonizaci širokého okolí, se stalo centrem cechovní řemeslné výroby a významným tržním. První vyobrazení města na mapě Bruntálského panství z roku 1579 je velmi schématické, první věrohodná podoba pochází z rytiny F.B. Wernera z 30.let 18. století.
Již od počátku 15. století byl Bruntál správním centrem širší oblasti, z které se počátkem 16. století konstituovalo svobodné panství Bruntál, patřící až do roku 1621 pánům z Vrbna. Pokles významu okolních dolů od konce 16. století, pohromy třicetileté války v 17. století, morové epidemie a zhoubné požáry v 18. století přinesly městu, které v roce 1621 získal jako bělohorský konfiskát Řád německých rytířů, pozvolný úpadek. Přes nesmírně těžké poměry se v 18. století výrazně změnila podoba města řadou barokních staveb – mimo jiné byl přestavěn zámek a poutní kostel na Uhlířském vrchu a byla postavena piaristická kolej s kostelem.
Nové období rozmachu města nastalo v souvislosti s rozvojem průmyslové, zejména textilní výroby. Již roku 1758 pracovala v Bruntále továrna na kůži, roku 1786 chemická továrna a roku 1807 založil Cyril Riedel továrnu na houně. V roce 1827 vznikla továrna na lněné a stolní zboží, roku 1828 továrna na lněné a bavlněné zboží a roku 1834 Plischkeho továrna na lněné a stolní výrobky. Další vlna rozvoje průmyslu v Bruntále, který byl již k roku 1850 nejvýznamnějším střediskem lnářského průmyslu v českém Slezsku, následovala ve druhé polovině 19. století. Roku 1872 bylo město napojeno na železniční trať Olomouc – Opava, v roce 1885 zde byla otevřena první veřejná nemocnice v českém Slezsku. Ve městě vznikla řada škol – v roce 1866 řemeslnicko-živnostenská škola, roku 1877 státní odborná škola tkalcovská a v roce 1871 bylo obnoveno gymnázium. Rozvíjející se město se v polovině 19. století stalo městem okresním.
V letech 1918 - 1938 nastal další stavební rozvoj města. K nejvýraznějším stavbám té doby patří budova arcibiskupského chlapeckého semináře Petrinum a přestavba veřejné nemocnice. V roce 1924 byla otevřena česká mateřská škola, o rok později česká obecná škola a v roce 1930 česká měšťanská škola. Od 30.let 20. století sílil nacionalismus u většiny německých obyvatel města, které se stalo baštou Sudetoněmecké strany. Po poválečném odsunu Němců byl Bruntál v letech 1945 – 1946 dosídlen českým obyvatelstvem. V 50. letech 20. století se na jeho rozvoji negativně odrazila likvidace tradičního textilního průmyslu. Ve snaze nahradit úbytek pracovních příležitostí byly vybudovány nové závody – automobilové opravny, Lisovny nových hmot, Dakon, Dřevosloh a Hydrometalurgický závod. Od počátku 60.let byla zbořena celá řada budov, aby uvolnila místo výstavbě nových komunikací a sídlišť, čímž město ztratilo mnohé ze své bývalé poetičnosti. Od 90. let byla řada starších objektů včetně kulturních památek, náměstí Míru a přilehlých ulic opravena.
V roce 2013 oslavilo město řadou kulturních akcí výročí 800 let od svého založení.
Současnost:
Město je nazýváno vstupní branou do Jeseníků, které jsou vidět na jeho horizontu i s nejvyšší moravskou horou Praděd, dosahující výšky 1492 m. Do vzdálenosti 5 km od města zasahuje největší a nejmladší přehrada na Moravě - Slezská Harta o rozloze 870 ha. Z těchto důvodů má město i nové logo “Bruntál - město mezi horami a vodou“. Bruntál má co nabídnout návštěvníkům v oblasti přírody, historie, kultury i sportu. Doporučuje se k návštěvě městská památková zóna v centru města a městská expozice s modelem města, prohlídka zámku s pozoruhodnou knihovnou a loveckou zbrojnicí, výstavními expozicemi a zámeckým parkem, Galerie V Kapli, expozice mlýnského náhonu nebo vycházka naučnou stezkou lipovou alejí s monumentálními zastaveními křížové cesty k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu. Odtud je vidět panorama Jeseníků s nejvyšším vrcholem Praděd i stratovulkán Velký Roudný, pod kterým se rozprostírá přehrada Slezská Harta. V oblasti sportu je možno navštívit řadu sportovišť, a to krytý plavecký bazén přestavěný na wellness centrum, městské koupaliště se saunou, tenisový areál, bowling ve Společenském domě, Bowling Nikita či Sportcentrum Koky, kde je možno zahrát si i kuželky, squash, badminton, nohejbal, streetball, stolní tenis, kulečník, virtuální golf. Dále pak krytou půjčovnu motokár, umělou ledovou plochu, lyžařské vleky a upravené lyžařské běžecké tratě v okolí, solnou jeskyni, využít fitness centra, některý ze spinningů, vyjet si po cyklostezkách protínajících město nebo využít cyklobus ke vzdálenějším cílům. Podrobnější údaje o městě Bruntál a jeho okolí lze získat v Městském informačním centru na náměstí Míru 7, na jeho dotykové obrazovce přístupné 24 hodin denně, či 3D projekci virtuálního průletu krajem uvnitř informačního centra, dále pak na webových stránkách.
Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):
Euroregion Praděd
Mikroregion Slezská Harta
Místní akční skupina Hrubý Jeseník
DSO Bruntálsko
Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska
Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1
tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty
Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.