Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Nový Jičín

Město Nový Jičín
Masarykovo náměstí 1/1
Nový Jičín, 741 01

Telefon:+420 556 768 222
Web:www.novyjicin.cz
 
 

Město Nový Jičín leží v severovýchodní části České republiky, v malebné kotlině na jižním okraji Moravské brány. Rozkládá se na levém břehu řeky Jičínky, na straně východní se blíží k Podbeskydské pahorkatině. Město vzniklo pravděpodobně v 80. letech 13. století na křižovatce obchodních cest z Polska a Slezska do Čech a Uher. Město je správní, hospodářské a kulturní centrum novojičínského okresu.

Historie:

O názvu Nového Jičína existuje několik pověstí. Podle jedné z nich bylo město pojmenováno podle udatné dcery majitele starojického hradu Jitky, která se kvůli záchraně malého chlapce pustila do boje s medvědem. Před rozzuřeným zraněným zvířetem ji zachránil pastýř, její budoucí manžel. Na místě, kde byla zachráněna, nechala Jitka postavit kapličku. Vedle ní pak její manžel postavil lovecký zámek, věnovaný Jitce, tedy Jitčin, později Jičín. Jiná teorie jméno města odvozuje od slovanského slova dik, divoký kanec, který se na tomto území vyskytoval v hojném počtu. Odtud zprvu Dičín, později Jičín.

Vůbec první písemná zpráva o městě pochází až z roku 1313, kdy Jan Lucemburský udělil městu právo vybírat ve svých zdech mýto. V té době patřilo město i se starojickým panstvím pánům z Kravař., jež dali Novému Jičínu právo odúmrtí, povolili výroční trh a dali základ městského znaku - zavinutou střelu, kterou drží ruka ozbrojence. Do dějin města se výrazně zapsali Žerotínové, a to přebudováním do té doby gotické tvrze na pohodlné sídlo renesanční, dnešní Žerotínský zámek. Jejich zásluhou se začalo s výstavbou kamenného podloubí a měšťanských domů na náměstí, neboť až do zničujícího požáru v roce 1503 bylo město dřevěné.

V 16. století začalo nejen poněmčování do té doby převážně českého Nového Jičína, ale i hospodářský rozvoj. Ten trval až do 19. století, kdy ve městě vznikly mimo jiné i 3 továrny na klobouky, díky kterým se město dodnes nazývá „městem klobouků“.

Díky mimořádné koncentraci historicky cenných budov v jádru města, bylo centrum v roce 1967 prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Jejím srdcem je malebné novojičínské náměstí, které nemá v ČR obdoby. Říká se, že novojičínské náměstí náleží k nejkrásnějším na sever od Alp. Vedle sebe se snoubí architektura několika staletí. Čtvercové náměstí specificky vyzařující atmosféru domova, je skutečným srdcem města bijícím již po staletí.

Současnost:

http://www.novyjicin.cz

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Zástupci města Nový Jičín jsou členy Regionální rady Moravskoslezského kraje a Euroregionálního řídícího výboru Fondu mikroprojektu v Euroregionu SILESIA. 
CZ081 1 61
CZ081 2 61
CZ081 3 61
Żerot şnsk Ż z ímek
ápan Ťlsk í kaple
Kino
Kostel Nanebevzet ş P Marie
10 M Ťsto
kostel Nejsv Ťt Ťj í ş Trojice
n ím Ťst ş 014
M Ť í ąansk Ż d  m  Ź p  32,zv Star í Po íta
Beskydsk ę divadlo
Kosteln ş ulice
namestiNJ trio
M Ťstsk í ba íta
NovyJicinTęOtaNepily0008
n ím Ťst ş pohled na radnici
NovyJicinTęOtaNepily0098
NovyJicinTęOtaNepily0182
interi ęr kostela Nanebevzet ş P  Marie
NovyJicinTęOtaNepily0314
Pohled na  Żerot şnovu  ulice
Souso í ş Tan Ź şc şch Sedl ík
Laudon  v d  m
pohled na Starou po ítu
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load