Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Napajedla

Město Napajedla
Masarykovo náměstí 89
Napajedla, 763 61

Telefon:+420 577 100 911
E-mail:podatelna@napajedla.cz
Web:www.napajedla.cz
 
 

Město Napajedla leží na 49 stupních 10 minutách 20 vteřinách severní šířky a 17 stupních 31 minutách 3 vteřinách východní délky v nadmořské výšce 200m. Nachází se na hranici dvou důležitých geomorfologických jednotek - Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu.


Přírodní podmínky tohoto místa jsou poněkud neobvyklé. Řeka Morava je zde náhle sevřena do poměrně krátkého ale úzkého průlomového údolí, kterým jsou vzájemně oba úvaly propojeny.

Místo, označované jako Napajedelská brána, tvořilo již pro pravěkého a středověkého člověka strategicky důležitý bod. Údolí s příznivými životními podmínkami, nacházející se na obchodní stezce v blízkosti brodu přes řeku, vytvářelo dobré předpoklady pro trvalejší osídlení. Historický název města sám nejlépe vypovídá o jeho někdejším významu.

Historie:

Město Napajedla leží na hranici Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, na rozhraní tří regionů Hané, Valašska a Slovácka.
Po staletí využívaly obchodní i vojenské karavany brod na řece Moravě při cestě od Baltu do středomoří a zpět. Při zastavení zde napojily koně, v okolních lesích našly potravu. Z osady bylo ve 14. století městečko, v 19. století město.
První písemná zpráva pochází z roku 1362. Napajedla náležela díky své strategické poloze ke starobylým dědičným panovnickým majetkům a později byla lákavým zástavním panstvím. Dlouhodobě se ujali vlády nad územím Žerotínové. Výraznou stopu v historii panství zanechal rod Rotalů, který je několikanásobně zvětšil. Erbovní znak Rotalů zdobí vstupní brány do kostela sv. Bartoloměje i napajedelského zámku. Ten postavil v barokním slohu pro poslední dědičku Rotalů vídeňský dvorní architekt Grimm.
Největšího věhlasu dosáhlo napajedelské panství za pánů ze Stockau. Sirné lázně s kvalitní 1éčivou minerálkou a bohatým kulturním programem lákaly návštěvníky zdaleka. Vídeňská smetánka začala do Napajedel jezdit po založení hřebčína, o jehož rozkvět se postaral zejména zeť pana hraběte Aristides Baltazzi. Tradice chovu anglických plno¬krevníků v Napajedlích trvá bez přerušení 120 let. Pasoucí se stáda koní jsou neobvyklou zvláštností okolí.
Náměstí v Napajedlích vévodí novorenesanční budova radnice. Toto dílo architekta Dominika Feye oslavilo v roce 2004 stoleté výročí. Na výzdobě radnice se před sto lety podíleli Franta Úprka sochou sv. Jiří, patrona Napajedel, a Jano Köhler vitrážemi oken a keramickým ciferní-kem věžních hodin.
Napajedlané střeží i několik dalších pamětihodných budov. Patří sem barokní kostel sv. Bartoloměje, i budova bývalého kláštera, ve které sídlí Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného a město zde zrekonstruovalo někdejší kapli na stánek umění, koncertů a výstav. Dalšími jsou rodné domy slavných napajedelských rodáků, jako klavírního virtuóza Rudolfa Firkušného, generála Josefa Šnejdárka, spisovatelky Boženy Benešové a dalších.
Současníkům nabízí město Napajedla dobré podmínky pro sport i společenský život, vítá své návštěvníky a rozvíjí se do evropské současnosti.
Více na www.napajedla.cz

Současnost:

www.napajedla.cz

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Svaz měst a obcí České republiky
Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu
Severní Chřiby a Pomoraví
Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu
Asociace měst pro cyklisty


Radnice Napajedla
Napajedla od severu
Napajedla - letecký pohled
Křižovatka regionů - Valašsko Slovácko Haná
Napajedla na jaře
Zámek Napajedla
Jaro v zámeckém parku
Hřebčín Napajedla
Hřebčín Napajedla
Náměstí s farou
Baťův kanál, cyklostezka, loď Morava
Loď Morava
Ciferník radničních hodin
Moravské chodníčky - folklórní festival
Napajedla erb
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load