Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Boseň

Obec Boseň
Boseň 45
Mnichovo Hradiště, 295 01

Telefon:+420 326 784 204
E-mail:bosen@volny.cz
Web:www.bosen-obec.cz
 
 

Popis:

Boseň je malá obec nacházející se v severní části okresu Mladá Boleslav. Skládá se ze čtyř místních částí: Boseň, Mužský, Zásadka a Zápudov. Velká část obce je součástí CHKO Český ráj. Nejvyšším bodem obce je vrch Mužský - 463 m.n.m., který je zároveň i nejvyšším bodem mladoboleslavského okresu.

Historie:

Lidské osídlení v katastru obce Boseň patří k nejstarším v Pojizeří. Archeologické lokality Hrada a Klamorna ( lokalita Mužský) jsou jedny z nejcennějších v Čechách a nálezy zde dokládají přítomnost lidí již v mladší době kamenné – před 5 000 lety. Po osídlení Slovany zde bylo jedno z nejvýznamnějších hradišť kmene Charvátů. První písemná zmínka o obci Boseň pochází z roku 1057.
 

Památky:

Valečov

Hrad Valečov byl postaven na čtyřdílném pískovcovém skalním bloku, část hradu byla vtesána do skály a část doplněna dřevěnými stavbami. První písemná zmínka o hradu je z let 1316-1318. Od roku 1994 hrad vlastní Obec Boseň, která podniká všechny kroky k tomu, aby krásy tohoto němého svědka naší minulosti mohly obdivovat i další generace. Je zde zavedena průvodcovská služba. Z valečovských hradeb se ročně do kraje rozhlíží cca 18 tisíc návštěvníků.

Raritou, která se nachází několik desítek metrů od hradu, je komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a zřejmě také jako opevněné tábořiště v husitských dobách. Po opuštění hradu na počátku 18. století se světničky stávají obydlím místní chudiny, tzv. skaláků. Ti zde žijí až do násilného vystěhování v roce 1892. Hrad Valečov a jeho okolí je často využíváno filmaři (Lotrando a Zubejda, Rumplcimprcampr, Duch nad zlato, Hlas pro římského krále, The Musketeers...). Byl i oblíbeným cílem výletů K.H.Máchy.

Kostel sv. Václava v Bosni

Barokní stavba z roku 1729 stojí na místě původního gotického kostela sv. Jana křtitele, který je v Bosni připomínán již ve 14. století. V 90. letech minulého století se započalo dle skromných církevních a obecních možností se stavebně technickou záchranou této památky. Od roku 2003 v této farnosti opět započaly pravidelné bohoslužby. Kostel je v majetku Římsko-katolické církve. V rámci kostela sv. Václava patří mezi kulturní památky i přilehlá márnice a hřbitovní zeď.

Vesnická památková rezervace Mužský

Mužský je ves středověkého původu, poprvé zmiňovaná roku 1400. Jádro této vesnice tvoří převážně zástavba dochované roubené lidové architektury. Půdorysně se jedná o typ návesní vsi s velkou, nepravidelnou, dosud nepříliš novodobě upravovanou návsí. Tvoří ji menší přízemní roubené chalupy pojizerského typu z 18. a 19. století, některé i se zděnými branami a roubenou dvoupatrovou sýpkou se zápražím a pavláčkou. Roku 1995 byl Mužský vyhlášen vesnickou památkovou rezervací. Náves je lemována alejí 31 kaštanů (jírovců). Mužský je zároveň i vstupní bránou do Drábských světniček.

Současnost:

Společenský život a kultura

Společenský život v naší obci je velmi bohatý. Pracují zde dva Sbory dobrovolných hasičů (Boseň, Zásadka), včetně mladých hasičů, Myslivecký spolek a amatérští sportovci. Ti pořádají každoročně mnoho sportovních klání (nohejbal, badminton, golf, turistické výlety, běh na lyžích, karetní turnaje a soutěž o Dřevorubce roku). Pro kulturní účely je využívaný přírodní amfiteátr pod hradem Valečov. Zde každoročně probíhá řada akcí v rámci Valečovského kulturního léta - slavnost na zahájení turistické sezony, Pohádkový les, koncerty známých interpretů, dětský den na rozloučení s prázdninami, Mikulášská nadílka. Od roku 2010 je v obci obnovena i tradice masopustního průvodu. Turisté mohou využít služeb ubytovny, která se nachází v podkroví budovy, v němž sídlí obecní úřad.


Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Svaz měst a obcí ČR
Spolek obnovy venkova
Dobrovolný svazek obcí Drábské světničky – Boseň sídlo svazku
Sdružení obcí Český ráj
Místní akční skupina Český ráj a Střední Pojizeří

 

Související články

Kostel sv. Václava
Boseň letecký
Mužský, vesnická památková rezervace
Náves Mužský - zvonička
Mužský - vesnická památková rezervace
Kostel sv. Václava 1 026
Valečov detail
Valečov 1
Vrch Mužský
Boseň vlajka
Boseň znak
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load