Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Muzeum Podblanicka - Vlašim

Zámek 1
Vlašim, 258 01

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 13850/2-210
Památka se nachází na území: mimo tato území
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: III.-XII. Út-Ne 9-12,13-16,
VII. a VIII. každý den, 9-12, 13-17 hod.

Zámek ve Vlašimi, původně středověký hrad připomínaný v písemných pramenech z roku 1318, se v roce 1988 stal hlavním sídlem muzea.
 
 

V zámku mohou návštěvníci zhlédnout expozice Zámecké parky, Historie zámku Vlašim, Příroda Podblanicka, S přesnou muškou. Zajímavé jsou vyhlídková věž a sklepení.Zámek ve Vlašimi byl původně středověký hrad připomínaný v písemných pramenech z roku 1318. V roce 1988 se stal hlavním sídlem muzea a otevřel se veřejnosti. V zámku mohou návštěvníci zhlédnout expozice Zámecké parky a Historie zámku ve Vlašimi, Příroda Podblanicka, S přesnou muškou – tradice lovectví a zbrojařství a dlouhodobou výstavu Zrcadlo minulosti. Celkový zážitek z návštěvy umocní zámecké interiéry, kaple, freskové a štukové výzdoby sálů. Příjemným zpestřením je vyhlídka ze zámecké věže s výstavou Město pod věží aneb Vlašim na dlani. Zámecké sklepení s expozicí Tajemství sklepení zavede návštěvníky nejen do zděných místností, ale i do labyrintu tesaných chodeb ve skále s vodními prvky. V roce 2015 byla otevřena expozice věnovaná posledním majitelům vlašimského panství s názvem Auerspergové. V zámku se též po celý rok pořádají koncerty vážné hudby, přednášky a výstavy.
V údolí řeky Blanice přiléhajícím k zámku byl na místě bývalé obory a zámecké zahrady v poslední čtvrtině 18. století založen Marií Josefou z Trautsonu a jejím chotěm Karlem Josefem z Auerspergu zámecký park v romantickém duchu. Postupně zde vznikl jedinečný přírodně krajinářský park doplněný množstvím staveb a zákoutí. V současné době je postupně revitalizován a zachovalé romantické stavby jsou opravené a přístupné. Vydejte se k nám na jedinečnou prohlídku zámku a procházku parkem.


Zámek Vlašim
Zámek Vlašim
Expozice historie zámku Vlašim
Dlouhodobá výstava Zrcadlo minulosti
Auerspergové
Zámecká kaple sv. Vincence
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load