Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Kroměříž

Město Kroměříž
Velké náměstí 115
Kroměříž, 767 01

Telefon:+420 573 321 111
E-mail:meu@mestokm.cz
Web:www.mesto-kromeriz.cz

www.kromeriz.eu
Kroměříž je od nepaměti spjata s úrodnou hanáckou krajinou a mocí olomouckých biskupů. Kdykoliv sem zavítáte, obklopí vás neopakovatelná atmosféra. Před očima máte skvosty světového umění a architektury, kulturní i přírodní památky a unikátní sbírky. Historický odkaz se snoubí s nabídkou malebných hotelů a penzionů, kulturního, sportovního i turistického vyžití. Přesvědčte se na vlastní oči.
 
 

Kroměříž se poprvé připomíná roku 1107. Na rozvoj města měli zásadní vliv olomoučtí biskupové a arcibiskupové. Kroměřížský zámek byl jejich letní rezidencí a stavitelské aktivity biskupů, zvláště po skončení třicetileté války v 17. století, přinesly městu velkorysou obnovu.
Díky tomu dnes patří Kroměříž k předním historickým městům České republiky. Centrum Kroměříže bylo vyhlášeno v roce 1978 městskou památkovou rezervací. Komplex tvořený Arcibiskupským zámkem, Květnou a Podzámeckou zahradou byl vyhlášen v roce 1995 Národní kulturní památkou a v roce 1998 byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Návštěvníky okouzlí centrum města, které nabízí na poměrně malé rozloze nevídané spojení zážitků a relaxace. Dominantou je Arcibiskupský zámek, který obklopují z jedné strany desítky hektarů svěží zeleně Podzámecké zahrady a vyhledávaný rekreační areál Bajda. Z druhé
strany je to pulzující město s řadou tajuplných uliček, náměstí, kostelů a k posezení lákajících hospůdek. Atmosféra pro zážitky a romantiku jako stvořená.

Nejvýznamnější slavnosti a události města se odehrávají na Velkém náměstí. Dominuje mu radnice ze 16. století, kašna a barokní mariánský sloup. Náměstí je obklopeno řadou měšťanských a kapitulních domů a v jejich podloubích najdete galerie, obchůdky, hospůdky i vyhlášené restaurace. Na náměstí sídlí Muzeum Kroměřížska a nabízející hned několik expozicí.
Ve stejném domě najdete i Galerii v podloubí a Památník Maxe Švabinského. Odkaz na slavného
rodáka, významného českého grafika a malíře, připomíná v šesti sálech téměř 130 originálů. Jsou mezi nimi díla jako Růžový portrét, Žlutý slunečník, Ateliér, řada dřevorytů nebo návrhy bankovek a známek. Kroměříž je rodným městem také písničkáře Karla Kryla,
herce Bořivoje Navrátila nebo scenáristy Miloše Macourka.

ARCIBISKUPSKÝ ZÁMEK
je rozsáhlý raně barokní komplex knihoven, hudebního archivu, obrazárny a téměř 40 pokojů a sálů, z nichž většina je spojená s příběhy významných návštěvníků a událostí. Největším
a jedním z nejkrásnějších rokokových sálů České republiky je sál Sněmovní. V revolučním roce 1848 byla právě sem přeložena z Vídně jednání říšského sněmu habsburské monarchie a Kroměříž se až do jara 1849 stala centrem evropského dění.
Zámecká věž - je oblíbeným turistickým cílem ve městě. Na vyhlídkovou terasu ve výšce přes 40 m se dostanete po překonání více než 200 schodů. Nádherný výhled na město i široké okolí za tuto námahu rozhodně stojí. Za pěkného počasí jsou vidět i Jeseníky a Hostýnské vrchy.
Sbírky nevyčíslitelné hodnoty - Arcibiskupský zámek střeží umělecké sbírky nedozírné ceny čítající přes 130 tisíc položek. Obrazová výzdoba zámeckých sálů a především Zámecká obrazárna, druhá nejcennější v ČR, dopřeje setkání se světově uznávanými mistry. Lucas Cranach st., Paolo Veronese, Jan I Brueghel, Luca Giordano, Anthonis van Dyck – to jsou jen některá jména umělců, jejichž díla vás naplní obdivem. Nejznámějším a nejcennějším dílem sbírky je obraz benátského mistra Tiziana Vecellia, s názvem Apollo a Marsyas. Vzácná
historická knihovna ukrývá a zpřístupňuje na 90 tisíc svazků všech žánrů. Unikátní je i sbírka hudebních rukopisů, jež zahrnuje například díla W. A. Mozarta, P. J. Vejvanovského, A. Pogliettiho, J. Haydna, nebo L. van Beethovena.

UNIKÁTNÍ ZAHRADY
Podzámecká zahrada -
Založena byla již v roce 1509 a během několika staletí se proměnila ze zelinářské a ovocnářské zahrady na stylový krajinářský park. Zahrada o velkorysé rozloze 64 ha vás uchvátí nejen výsadbou 200 druhů vzácných stromů z různých částí světa, ale i vodními prvky, rybníky a drobnou architekturou romantických staveb. Po celý rok slouží k zastavení, načerpání nových sil, potěšení, občerstvení a relaxaci.
Květná zahrada
- Představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století a přelomovou fázi vývoje mezi renesančními zahradami italskými a zahradami francouzskými barokně klasicistního typu, jako je Versailles. Architektonická čistota a rozsah vytváří z Květné zahrady skvost, který nemá ve světě obdoby.
Květnou zahradu tvoří dvě hlavní části – květnice s tvarovanými stěnami a broderiovými záhony a štěpnice s Jahodovými kopečky. Záhony před kolonádou v části květnice jsou každoročně osazovány dvaceti tisíci rostlinami letniček, pěstovaných ve sklenících a pařeništích přímo v Květné zahradě. 

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

České dědictví UNESCO
Kroměřížsko - sdružení pro cestovní ruch

Květná zahrada
Květná zahrada
Kroměříž
Podzámecká zahrada
Znak Kroměříž
Muzeum kroměřížska
 
 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load