Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Kašperské Hory

Město Kašperské Hory
Náměstí 1
Kašperské Hory, 341 92

Telefon:+420 376 503 411
E-mail:urad@kasphory.cz
Web:www.kasphory.cz
 
 

Kašperské Hory jsou přirozeným střediskem střední Šumavy a nejvýše položeným gotickým městem v Čechách (740 m.n.m.). Se svým bezprostředním okolím představují spojení přirozeného centra střední Šumavy s nejcennějšími přírodními částmi chráněných území (jako Národní park Šumava, Chráněná krajinná oblast Šumava a Přírodní park Kašperská vrchovina). Ve 14. století zde došlo k rozvoji hlubinné těžby zlata. Význam tohoto místa ocenil Karel IV. ve 2. polovině 14. stolení mj. založením obchodní komunikace Zlatá stezka i výstavbou hradu Kašperk, který již po staletí dotváří majestátní siluetu severně nad městem


Více na : http://www.kasphory.cz

Historie:

Historie Kašperských Hor je spjata s těžbou zlata. Hornická osada Reichenstein, později pak Bergreichenstein vznikla asi na přelomu 13. a 14. století na místě dnešního kostela
sv. Mikuláše. S těžbou drahého kovu souvisí také název města, který pochází ze staroněmeckého výrazu „ am reichen Stein“ ( u bohaté skály ).
Za vlády Jana Lucemburského byly Kašperské Hory povýšeny na horní město. Kašperské Hory tehdy patřily k nejvýznamnějším zlatonosným revírům českého království. V blízkosti Kašperských Hor v letech 1356 – 1366 nechal král Karel IV. vybudovat obchodní cestu tzv. Zlatou stezku. V roce 1356 započala také stavba hradu Kašperk. Hrad byl postaven na ochranu zemské hranice, Zlaté stezky a zlatých dolů. V roce 1584 povýšil císař Rudolf II. Kašperské Hory na královské město. Od roku 1617, kdy město zakoupilo hrad Kašperk, se začal v češtině používat název Kašperské Hory.

Více na: https://www.kasphory.cz/mesto/o-meste/historie-mesta

Současnost:

V současné době láká návštěvníky především krásné prostředí historického náměstí, množství unikátních památek a řada kulturních akcí. Pro milovníky aktivní dovolené mohou Kašperské Hory nabídnout množství značených turistických a cyklistických tras v blízkém okolí, ze kterých se lze pohodlně dostat dále do Národního parku Šumava. Ani v zimě život ve městě neutichá. Lyžaři mohou využít služeb skiareálu včetně půjčovny nebo lyžařské školy. Kolem Kašperských Hor se nachází téměř 20 km upravovaných běžeckých stop. Kašperské Hory jsou ideálním místem pro trávení rodinné dovolené. Téměř všechny značené stezky a okruhy lze absolvovat s kočárkem, ve městě také funguje dětské centrum s širokou nabídkou programů pro děti včetně hlídací služby.

Členství v dalších seskupeních (mikroregion atd.):

Mikroregion Šumava - Západ (http://www.sumavanet.cz/mszapad/)
Svaz obcí Národním parku Šumava (http://svazobci.sumavanet.cz/svazobci)
Občanské sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy (http://www.sumavanet.cz/klostermann/)
Euroregion Šumava (www.euregio.cz)
Asociace turistických informačních center ATIC ČR (www.aticcr.cz)

celkovy pohled na mesto
Kasperky zima
Khorycolor znak
Mesto a hrad
Pečeť K  Hory
radnice foto Bulan
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load