Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Jaroměř

Město Jaroměř
Nám. ČSA 16
Jaroměř, 551 33

Telefon:+420 491 847 111
E-mail:epodatelna@jaromer-josefov.cz
Web:www.jaromer-josefov.cz
 
 

Město Jaroměř, které získalo jméno po přemyslovském knížeti Jaromírovi, je jedním z nejstarších měst – první písemná zmínka pochází z roku 1126. Toto královské věnné město, leží na soutoku tří řek – Labe, Úpy a Metuje.

K městu přiléhá pevnost Josefov, vystavěné proti pruskému nepříteli císařem Josefem II. v letech 1780-1787. Nachází se zde 45 kilometrů dlouhý a propracovaný obranný systém podzemních chodeb. Pevnost nebyla nikdy dobývána, sloužila pro zásobování a podporu rakouského polního vojska i jako zajatecký tábor.

Co navštívit

Dominantou města je náměstí Československé armády, kde můžete vidět barokní Mariánský sloup z dílny M. B. Brauna a trojlodní gotický chrám sv. Mikuláše, v jehož sklepení se nachází krypta s mumiemi měšťanů. K prohlídce zvou i muzea: Městské muzeum, národní kulturní památka, Wenkeův dům, moderní stavba obchodního domu architekta J. Gočára, Železniční muzeum – Výtopna Jaroměř pro milovníky lokomotiv, Muzeum magie, které je jediným muzeum svého druhu v Evropě či Pidimuzeum loutkových divadel. Za vidění stojí také Boučkovo loutkové divadlo nebo Záchranná stanice pro hendikepovaná zvířata.

Josefov nabízí hned několik expozic a zpřístupněných objektů. Jedná se o Bastion No. I a podzemí – jednoho z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě, kde uvidíte i lapidárium s původními sochami z dílny M. B. Brauna. Dalšími zastávkami jsou Historická expozice Josefov, která se zabývá dějinami Jaroměřska, dále Bastion No. X / Ravelin No. XIV / Bastion No. IX, tedy tří objekty v jedné prohlídkové trase.

Za návštěvu stojí také Umělecká kolonie Bastion IV sdružující místní umělce, kde si můžete zapůjčit divokolo, První vojenskohistorické muzeum M. Frosta, Pevnostní kovárna Josefov, vojenský hřbitov, 3D model pevnosti či Expozice cesta legionáře II. Milovníky přírody potěší Ptačí park Josefovské louky, kde můžete projít naučnou stezkou s pozorovatelnu, odpočívadly a zásobníky knižních průvodců.

Jaroměř, obzvláště pevnost Josefov, láká svým historickým vzhledem české, ale i zahraniční filmaře. Proto se zde natočilo desítky filmů a seriálů. Filmovou Jaroměř můžete prozkoumat prostřednictvím mobilní aplikace „Po stopách filmů“.

Komenského most - Stavba roku 2015
Chrám sv. Mikuláše
Traxlerova sýpka
Ravelin XIV
josefovské podzemní chodby
Železniční muzeum
kostel Nanebevstoupení Páně, Josefov
Nová radnice, Josefov, interiér
letecký pohled na město
model pevnostního města Josefova
znak města Jaroměře
 
 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
e-mail: info@shscms.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load