Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Svatá Hora – mariánské poutní místo

Svatá Hora 591
Příbram, 261 01

Bezbariérový přístup: ano - celý objekt
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 21011/2-2542
Ochrana památky: Národní kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: denně po celý rok

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale i mnoha zahraničních.
 
 

Tato národní kulturní památka tvoří nezaměnitelnou siluetu nad městem Příbramí. Rozsáhlý raně barokní areál je pokladnicí umění a nabízí vzácná a zajímavá umělecká díla mnoha malířů, sochařů, štukatérů i dovedných řemeslníků. Počátky Svaté Hory se datují k roku 1260. První lékařsky doložený zázrak se na Svaté Hoře stal roku 1632 a znamenal počátek poutního ruchu. Milostná soška Panny Marie Svatohorské se nachází v hlavním stříbrném oltáři v bazilice. Pochází údajně od Arnošta z Pardubic, prvního pražského arcibiskupa. Soška je oblékána do různých šatiček podle liturgického období, které jsou darem poutníků a ctitelů Panny Marie Svatohorské. Šatů je více než 140, jedny darovala také Marie Terezie. Roku 1732 byla milostná soška slavnostně korunována, čímž byl zdůrazněn význam Svaté Hory. Roku 1905 získala Svatá Hora titul basilica minor neboli bazilika menší, jako první v tehdejším Rakousko-Uhersku. V roce 2005 zde byla národní pouť u příležitosti 100. výročí povýšení na basilicu minor a bazilika získala nový liturgický prostor od akademického sochaře Otmara Olivy, který také pracoval pro papeže Jana Pavla II. v Sixtinské kapli.

V roce 2015 prošel areál velkou rekonstrukcí, za což získal titul Stavba roku Středočeského kraje 2016. Nyní tak můžeme rozšířit naši nabídku služeb nejen po duchovní stránce (mše svaté, poutě atd.), ale i pro turisty je otevřeno mnoho nových možností. Nové prostory, které dosud nebyly přístupné veřejnosti, lze využít pro přednášky, semináře i koncerty.

Co dnes můžete zažít na Svaté Hoře? Kromě duchovní atmosféry a krásné architektury, pravidelných bohoslužeb a poutí nabízíme průvodcovskou službu s výkladem i do uzavřených prostor areálu (nebo také variantu bez průvodce s textem).

Kromě základní prohlídky areálu Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžeme nabídnout zcela nové muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě. Vystaveny jsou zde exponáty ze sbírek Svaté Hory, předměty, jež nalezli archeologové při nedávné rekonstrukci, některé ze šatiček Panny Marie Svatohorské. V rámci expozice lze shlédnout i animované příběhy o Svaté Hoře. Pro děti jsou připraveny pracovní listy. Součástí našeho muzea jsou různé sezónní výstavy.

Klasickou prohlídku lze také zakončit krátkým koncertem na naše nové varhany, které slouží v basilice od konce roku 2018 a jsou z dílny českého varhanáře Vladimíra Šlajcha.

Další novinkou je prohlídka zvonice. Dostanete se na dosah našich osmi zvonů a dozvíte se o nich více podrobností.

S průvodcem také můžete navštívit naše svatohorské sklepení s výkladem o rezidenci a plánech jezuitů, kteří s její výstavbou započali. Je to další z prostorů, které byly při rekonstrukci opraveny a zpřístupněny veřejnosti.

V roce 2019 byla prvně otevřena veřejnosti tzv. klenotnice, prostor proboštství na Svaté Hoře, které je běžně nepřístupné. V současné době je zde výstava o relikviích a relikviářích ze sbírek Svaté Hory.

Prohlídku horní chodby samotného proboštství a také nově zrestaurovaných podlahových barokních hodin v tzv. biskupském pokoji nabízíme k prohlédnutí s průvodcem od roku 2020.

Ve vybraných termínech je také možné prohlédnout si hodinovou věž s restaurovanými věžními hodinami s odborným výkladem. Zájemci tak mají nevšední možnost vidět mechanický hodinový stroj po opravě znovu v chodu. Po točitém schodišti je do prostor věže doprovodí a s detaily tohoto přístroje seznámí restaurátor Jiří Češka, který hodiny zprovoznil.  Zájemci mohou okénky v cifernících vidět Příbram z ptačí perspektivy

V jedné z rohových kaplí je vždy nějaká volně přístupná výstava, o vánocích jsou zde vystaveny betlémy.

V původním klášterním barokním refektáři nabízíme také možnost oběda či jen svačinky s kávou a koláčem. Nemáme klasickou restauraci, ale připravíme to, co si zákazníci předem objednají.

Můžeme nabídnout i ubytování v exercičním domě pro poutníky, celé skupiny či jednotlivce. K dispozici je též tzv. domeček, menší objekt, který má samostatnou kuchyňku.

Přes letní sezonu, od května do září, každou neděli ve 14 hodin pořádáme varhanní půlhodinky. Interpreti se střídají, od místních varhaníků až po zahraniční návštěvy. Na tento koncert je vstupné dobrovolné.

Výhoda Svaté Hory je také to, že je otevřena každý den po celý rok. Je to stále živé poutní místo, které slouží nejen věřícím, ale i turistům a milovníkům kultury.

Bezbariérový přístup včetně výtahu najdete na levém boku baziliky, při vstupu z Březnické brány.

Více informací o Svaté Hoře je na webové stránce:  http://www.svata-hora.cz.


SH čelní pohled IMG 2119
SH ambit z boku IMG 1001
SH   Korunov  oltář IMG 0008
Obr.1 Jan Traxler
Obr.2: Jan Traxler
Obr.3. Jan Traxler
Obr.5. Jan Traxler
Obr.4. Jan Traxler
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load