Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Městský dům Wortnerův - České Budějovice

U Černé věže 343/22
České Budějovice, 370 01

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 26798/3-754
Památka se nachází na území: MPR - městské památkové rezervace
Ochrana památky: Kulturní památka
Běžně přístupná: ano
Běžná otevírací doba: celoročně

Vzácný typ pozdně gotického měšťanského domu, známého více z podunajské stavební oblasti s cimbuřím, představeným 1. patrem, hřebínkovými klenbami a trámovými záklopovými stropy. Uvnitř galerie umění.
 
 

Jedná se o velmi dobře dochovaný goticko – renesanční měšťanský dům, který je mimořádně cenným příkladem historického měšťanského domu, který představuje součást původní zástavby ulice U Černé věže. V průběhu 16. století byly městské domy přestavovány, aby lépe vyhovovaly rostoucím nárokům renesančního měšťana na komfort bydlení a jeho reprezentace. Ukázkovým příkladem skloubení těchto požadavků je i Wortnerův dům.

Jednopatrový dům, jehož první patro je vysunuto na kamenných krakorcích a opatřeno atikou s cimbuřím a okrouhlými věžičkami na nárožích s dekorativními střílnami. Atika zakrývá pultové střechy. Výrazným projevem uplatnění renesanční architektury je právě použití atiky na domě, která vytváří iluzi dalšího neexistujícího patra a často zakrývá i střechu. Nejstarší atiky jako právě v případě Wortnerova domu dokládají ještě silné gotické vlivy. Vstup do domu umožňuje velký portál s lomeným obloukem. Rozlehlý prostor v přízemí má valenou klenbu zdobenou ve vrcholu ornamentálním hřebínkovým pásem. Další místnost je dvoulodní s křížovou hřebínkovou klenbou na dvou pravoúhlých pilířích. Na klenbě síně v prvním patře jsou dekorativní rozety a slunce s obličejovou maskou. Ve velké místnosti do ulice se částečně zachoval dřevěný záklopový strop, Tři okna jsou situována v zaklenutých nikách. Zadní trakt přistavěný v baroku měl místnost s dřevěným trámovým stropem. Odtud se vcházelo  po pavlači do dvorního traktu. Pod domem se nalézá sklep klenutý na dva pilíře.


Wortnerův dům
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load