Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Pivovar Lobeč

Lobeč 34
Lobeč u Mšena, 277 36

Bezbariérový přístup: ano - část objektu
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: ano
Číslo v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR: 103535
Památka se nachází na území: VPZ - vesnické památkové zóny
Ochrana památky: Památka používající ochrany z pozice zákona o ochraně přírody nebo se na takovém chráněném území nachází Kulturní památka
Běžně přístupná: ne

Vrchnostenský pivovar připomínán v r. 1586, dochované renesanční jádro s interiéry z počátku 17. stol., současnou podobu získal přestavbou v průmyslový typ parostrojního pivovaru na konci 19. stol. Pivo se zde nevaří od roku 1943, následně devastace. Cenná technická památka je postupně obnovována.
 
 

Pivovar v Lobči je poprvé písemně připomínán v r. 1586. Jádro stávající stavby, reprezentované cenným dvoulodním klenutým humnem, pochází z počátku 17. století. Pivovar byl tehdy zřejmě vybudován v rámci stavební aktivity Věžníků z Věžník. Stavební vývoj areálu nadále pokračoval, po staletí měl však areál spíše podobu venkovského vrchnostenského pivovárku. Svoji současnou podobu získal pivovar přestavbou v průmyslový typ parostrojního pivovaru, realizovanou na samém konci 19. století majitelem mšenského velkostatku Rudolfem Cicvárkem, pozdějším významným cestovatelem a politikem. Projekt přestavby byl vypracován proslulým inženýrem Rosenbergem, jehož rukopis je patrný především na konstrukčně i typologicky jedinečné budově lednic.Zlatá léta rozvoje pak zažil pivovar na počátku 20. století a krátce ještě mezi světovými válkami, kdy výše roční produkce dosahovala konstantně výstavu 10.000 hektolitrů. Za sládkování Josefa Tománka z jihočeských Mirotic (1907-1921) bylo lobečské pivo v regionu vysoce hodnoceno. Po jeho odchodu však následovalo období úpadku a pivovar se stal součástí Akciového pivovaru v Podkováni.Výroba piva byla v Lobči ukončena v r. 1943 v hospodářsky složitém období Protektorátu. Nadále zde ale fungovala stáčírna podkováňského piva a v nájemném provozu byla i sladovna. V roce 1948 byl zakonzervovaný pivovar jakožto součást podkováňského pivovaru znárodněn a v roce 1949 definitivně zrušen a výrobní technologie sešrotována. Posléze byl areál několik desetiletí druhotně užíván Státním statkem jako sklady, dílny, garáže a v části objektu se také bydlelo. Bylo tak započato dlouhé období zmaru, devastace a chátrání.


celkový pohled na pivovar
celkový pohled na pivovar - před a po
přední fasáda - před a po
horní sýpka - před a po
spodní sýpka - před a po
bývalá horní sýpka
bývalá spodní sýpka
bývalé valečky
bývalá varna
 
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load