Vyhledávání

Slatiňany

Švýcárna – Interaktivní muzeum starokladrubského koně

TIP na výlet pro žáky ZŠ a SŠ

NA ŠVÝCÁRNU I ZA AFRICKOU ZVĚŘÍ

Najdete ji na okraji rekreačních lesů Podhůra při cestě na Kočičí hrádek. Jedná se o Interaktivní muzeum starokladrubského koně, vhodné pro rodiny s dětmi, dospělé i seniory. Můžete si u nás prohlédnout zajímavou expozici, shlédnout poutavé dokumenty o starokladrubském koni a jeho životě, ale také o historii a současnosti Slatiňan.  Děti si mohou vyzkoušet řídit kočárový trenažér pomocí opratí přes mechanismus spojený s počítačem, držení opratí, zahrát si polštářové pexeso, vylézt na největšího plyšového koně v ČR atd. V podkroví se nachází expozice „Hospodářské místnosti“, včetně ukázky některých hospodářských zvířat, která se zde chovala.

Obdivovat můžete i nástěnné obrazy s optickými klamy z okolí Švýcárny od malíře Libora Škrlíka

V letošní sezóně Vás kromě stálé expozice překvapí také novou originální výstavou „Afrika“.  A že je na co se těšit!

Zblízka uvidíte divokou zvěř zapůjčenou a zhotovenou v preparátorských dílnách. Budete mít možnost poznat dalekou cestu nejvýznamnějšího slatiňanského rodu Auerspergů, posledních majitelů zámku, kteří se vydali po těchto v minulosti neznámých končinách.  Pro zvídavé děti bude po prohlídce připraven naučný kvíz a správné odpovědi budou na konci sezóny slosované a tři výherci obdrží pěkný dáreček.

Budeme se na Vás těšit o dubnových a říjnových víkendech a od května do září po celý týden mimo pondělí, a to od 10 do 17 hodin.

Přijďte a nebudete litovat, u nás se zabaví celá rodina!

Více informací o novinkách a akcích muzea naleznete na www.slatinany-svycarna.cz

Infocentrum Slatiňany
T. G. Masaryka 36
538 21 Slatiňany

tel.: 469 660 239
e-mail: infocentrum@slatinany.cz

V SEZÓNĚ (červenec – srpen)

Pondělí 8 – 11, 12 – 16 hod.
Úterý 8 – 11, 12 – 16 hod.
Středa 8 – 11, 12 – 18 hod.
Čtvrtek 8 – 11, 12 – 18 hod.
Pátek 8 - 16 hod.
Sobota  9 - 12, 13 - 16 hod.
Neděle  9 - 12, 13 - 16 hod.

MIMO SEZÓNU

Pondělí  8 – 11, 12 – 16 hod.
Úterý  8 – 11, 12 – 16 hod.
Středa 8 – 11, 12 – 18 hod.
Čtvrtek  8 – 11, 12 – 18 hod.
Pátek 8 - 16 hod.

Mapa města
ŠVÝCÁRNA

Najdete ji na okraji rekreačních lesů Podhůra při cestě na Kočičí hrádek. Jedná se o Interaktivní muzeum starokladrubského koně, vhodné pro rodiny s dětmi, dospělé i seniory. Můžete si u nás prohlédnout zajímavou expozici, shlédnout poutavé dokumenty o starokladrubském koni a jeho životě, ale také o historii a současnosti Slatiňan.  Děti si mohou vyzkoušet kočárový trenažér, držení opratí, zahrát si polštářové pexeso, vylézt na největšího plyšového koně v ČR atd. V podkroví se nachází expozice „Hospodářské místnosti“, včetně ukázky některých hospodářských zvířat, která se zde chovala.

Obdivovat můžete i nástěnné obrazy s optickými klamy z okolí Švýcárny od malíře Libora Škrlíka. A co chystáme nového? Zavítejte s námi na výstavu do „Maňáskové království“, kterou pro vás vyrobil loutkař Libor Štumpf. Na letní sezonu nám ještě připravil představení ve starobylém kočovném divadelním voze v PRVNÍM KOŇSKÉM MAŇÁSKOVÉM DIVADLE. Venkovní areál vás potěší herními prvky jako například kočárem taženým párem koní, či pružinovou a vahadlovou houpačkou.

www.svycarna-slatinany.cz

ZÁMEK PLNÝ PŘÍBĚHŮ, VYNÁLEZŮ A KONÍ

Romantický zámek ve Slatiňanech se svým vzorně udržovaným anglickým parkem patří
k oblíbeným výletním cílům Pardubického kraje. Přes půl století uchovává vzácnou hipologickou sbírku, která návštěvníky seznamuje s historií, významem a využitím koně
v lidské společnosti.

Má však i novou zámeckou expozici, dokumentující život na pohodlném a moderně vybaveném knížecím sídle z přelomu 19. a 20. století. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní provozní prostory kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu.
Ve vybraných měsících během roku lze také vystoupat na vrchol zámecké věže s překrásným výhledem do kraje.

Zámek je každoročně dějištěm řady zajímavých akcí. Dětské návštěvníky o prázdninách provede tajemná postava v kostýmu, kterou je úspěšná žokejka Lata Brandisová. Hned několikrát v roce bude v provozu speciální prohlídková trasa „Pokrok nezastavíš!“, která milovníkům památek představí zámek s řadou dobových technických vymožeností prakticky od sklepů až po půdy. Více na www.zamek-slatinany.cz.


HŘEBČÍN SLATIŇANY

Nachází se ve východních Čechách nedaleko od Chrudimě a je od r. 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parforsní hony, které patřily spolu s přilehlým zámkem a panstvím rodině Auerspergů. V hřebčíně se chová nejstarší české plemeno starokladrubského vraníka, který se řadí mezi barokní rasy a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.  Tento chov byl právě ve Slatiňanech v roce 1945 zachráněn a navrácen k životu. V našem městě se nachází stáj plemenných hřebců a tři stáje plemenných klisen. Nechybí zde ani výcvikové středisko, kde se provádí jejich výcvik jak v sedle, tak v zápřeži ukončený zkouškami výkonnosti. Hřebčín nabízí turistům prohlídku stájí s výkladem,  projížďku na koni či kočárem.

www.nhkladruby.cz

MĚSTSKÁ PLOVÁRNA

Přijďte se v horkých letních dnech osvěžit na plovárnu, kde na vás čeká nejdelší bazén
na Chrudimsku s délkou 54m a dětské brouzdaliště. Milovníci sportu zde mohou využít beach volejbalové a víceúčelové hřiště či FIT park, nebo si zahrát kuželky a stolní tenis.

www.slatinany.cz

PROCHÁZKA AUERSPERGSKOU KRAJINOU

K městu Slatiňany neodmyslitelně patří významný šlechtický rod Auerspergů. Připravili jsme proto pro Vás 3 doporučené okruhy po našem městě a nejbližším okolí, kde se můžete podívat nejenom na odkaz Auerspergů a projít se krásnou krajinu, ale například i vystoupat
na rozhlednu Báru. Po cestě můžete navštívit zámek, hřebčín, návrší Vrchlického, Kočičí hrádek a mnoho dalšího. Cesty nejsou nikterak náročné a jsou vhodné i pro rodiny s kočárky a dětmi. Mapka s podrobným popisem je k dispozici ve slatiňanském informačním centru nebo
na adrese www.infocentrum.slatinany.cz.

MINIATURA HRADU A (NE)VYHLÍDKA

Že nevíte, co se pod těmito názvy skrývá? Při procházce v nedalekém lese totiž můžete narazit na Kočičí hrádek, romantickou miniaturu hradu vystavěnou na křemencové skalce, která v současné době slouží jako prolézačka pro děti a o kousek dál na nově zrekonstruovanou Hlásku na Chlumu, což je neobvyklá stavba stojící na jižním úpatí kopce Hůra – a proč (ne)vyhlídka? Na to se přijeďte podívat do Slatiňan…


Vytvořeno 14.3.2017 8:53:56 | přečteno 3967x | kveta.vitvarova