Bývalá synagoga, knihovna BBB - Uherské Hradiště

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana – bývalá židovská synagoga
Bývalá židovská synagoga, která je nemovitou kulturní památkou, byla postavena v roce 1875. V průběhu 20. století se o zkázu několikrát postarali lidé i živly. Naposled šlo o velkou vodu v roce 1997. Její osud byl pohnutý, nicméně pokud byl objekt funkční, vždy sloužil kulturním účelům. Už při poválečné úpravě byl zrušen sakrální halový prostor vložením patra a při obnově na přelomu století bylo pro provoz upraveno i podkroví. V roce 2002 dostal objekt novou fasádu, v roce 2004 pak byla obnovena i původní kopule. Základem obnovy budovy v roce 2022 se stala oprava fasády, která po dvaceti letech už vykazovala rozsáhlé lokální poruchy, zejména u soklových omítkových ploch. Návrh na její obnovu zahrnoval mimo jiné stratigrafický průzkum, jehož výsledkem byla změna barevnosti. Dosavadní cihlová barva byla nahrazena šedomodrým odstínem hlavních ploch a bílou barvou u zdobných prvků. Práce zahrnovaly také opravy klempířských prvků a dešťového svodu. Při opravách se dostalo i na repasování oken. Obnova za 5,17 milionu korun byla spolufinancována Ministerstvem kultury ČR z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Dotace činila 770 tisíc korun. Od roku 1951 v objektu sídlí knihovna v roce 1992 pojmenovaná po Bedřichu Beneši Buchlovanovi, někdejším knihovníkovi. Knihovna je v současnosti díky svým pracovníkům úspěšnou institucí, která sbírá ocenění za svou činnost. Zajímavostí je, že celostátní akce Noc s Andersenem vznikla v roce 2000 právě přičiněním zdejších knihovníků.
Bývalá židovská synagoga, která je nemovitou kulturní památkou, byla postavena v roce 1875. Původně měla hladké průčelí s trojúhelníkovými štíty lemovanými dekorativní římsou a sedlovou střechu. Jednolodní halový objekt měl v patře s galerií přístupnou symetrickými schodišti. V roce 1904 byla přestavěna a opatřena novorománským průčelím a doplněna kopulí. V červnu 1941 byla přepadena a zdemolována oddíly SA a místními členy kolaborantské organizace Vlajka, po druhém útoku dne 12. srpna 1941, kdy byla zapálena, z ní zůstala jen ruina, kterou město po válce opravilo pro kulturní účely (veřejná knihovna, koncertní sál a klubovny Slovácké filharmonie a pěveckého sdružení Svatopluk). 7. března 1966 byla budova poničena požárem, znovu rekonstruována, opět byla poškozena v létě 1997 povodní, v následujícím roce pak prošla celkovou rekonstrukcí. Při poválečné úpravě byl zrušen sakrální halový prostor vložením patra a při obnově na přelomu století bylo pro provoz upraveno i podkroví. V roce 2002 dostala novou fasádu, v roce 2004 pak byla obnovena i původní kopule.
Základem obnovy budovy v roce 2022 se stala oprava fasády, která po dvaceti letech už vykazovala rozsáhlé lokální poruchy, zejména u soklových omítkových ploch. Návrh na její obnovu zahrnoval i stratigrafický průzkum, jehož výsledkem byla změna barevnosti. Dosavadní cihlová barva byla nahrazena šedomodrým odstínem hlavních ploch a bílou barvou u zdobných prvků. Práce zahrnovaly také opravy klempířských prvků a dešťového svodu. Při opravách se dostalo i na repasování oken.
K akci patřilo rovněž předláždění části chodníku na severní straně objektu.
Od roku 1951 v objektu sídlí knihovna od roku 1992 nazývaná Bedřicha Beneše Buchlovana.
Akce za 5,17 milionu korun byla spolufinancována Ministerstvem kultury ČR z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Dotace činila 770 tisíc korun.