Boží muka Jestřebí

Boží muka jsou poprvé vyobrazeny na tzv. indikační mapě z roku 1835. Svoji poměrně ojedinělou podobou představují cenný doklad drobné sakrální architektury z období přelomu 18. a 19. století.
Objekt Božích muk se nachází při jihovýchodním okraji intravilánu obce Jestřebí, v těsné blízkosti silnice č. II/403. Objekt je nemovitou kulturní památkou, evidovanou v Ústředním seznamu kulturním památek ČR pod r. č. 33722/7-4868.
Zděná pilířová Boží jsou umístěná uprostřed čtvercové ohrádky, tvořené kamennými sloupky, nesoucími jednoduché dřevěné oplocení. Hranolový dřík je prolomený segmentově zaklenutou nikou a zdobený štukovými reliéfy křížů a rozety. Je oddělen plochou římsou od hmotově shodné kaplice se čtyřmi pravoúhlými výklenky. Ty jsou opatřeny olejomalbami na plechu. Stříška s původním kovaným křížem, pokrytá falcovaným natíraným plechem, byla v rámci obnovy nahrazena bobrovkou. Současně došlo k odvlhčení objektu a nahrazení původních betonových prvků za kamenné. V tomto místě, na křižovatce historických cest se místní loučili se svými sousedy a přáteli a vyprovázeli je na jejich poslední cestu, ke hřbitovu v Kněžicích. Na restaurování Božích muk v Jestřebí jsme získali dotaci z Kraje Vysočina. Celkové náklady projektu dosáhly 297 600,- Kč, dotace činila 140.000,- Kč. Restaurování provedl kamenosochař Ondřej Marcin. Boží muka s oplocením jsou s ohledem na stáří ojedinělou cennou sakrální stavbou, která dotváří ráz obce. Současně doplňuje cenný soubor sakrálních staveb na Brtnicku.