Vyhledávání

Moravskoslezský kraj

Oblast na východě ČR, sousedící s Polskem a Slovenskem, se v poslední době stává vyhledávanou lokalitou turistů, kteří chtějí aktivně strávit volný čas uprostřed okouzlující přírody.

Možností vyžití v Moravskoslezském kraji opravdu není málo, najdeme tu z každého soudku něco. Od turistiky přes cyklistiku, až po gastronomii a odpočinek. Návštěvníci přicházejí na to, že Moravskoslezský kraj není jen o průmyslové výrobě, ale především o nezaměnitelné atmosféře se zajímavostmi, které stojí za to vidět. Blízká státní hranice navíc spojuje tři země, takže region je doslova vstupní branou i k poznání Slovenska a Polska.

Moravskoslezský kraj lemují po stranách půvabné horské hřebeny a chráněné krajinné oblasti. V zimě zde najdete upravené sjezdovky různé obtížnosti a v létě zajímavá místa pro pěší turistiku, popřípadě geocaching. V Beskydech představují nejlákavější místa Lysá hora nebo horský hřeben mezi vrcholem bájné hory Radhošť a Pustevnami. Právě na této hřebenové túře stojí známá socha boha Radegasta a místo je dobře dostupné díky lanovce z Trojanovic.

Stále více lidí přijíždí do Moravskoslezského kraje proto, aby se seznámili se zdejšími industriálními památkami.

Jesenicko zase nabízí výlety na nejvyšší horu Praděd. Pro příznivce turistiky jsou zde připravené trasy a známé naučné stezky. Chráněná krajinná oblast Poodří je zajímavá nejen Oderskými vrchy, ale také unikátní vodní oblastí kolem řeky a se soustavou rybníků, které je skvělé poznat hlavně ze sedla jízdního kola.

Výhled na panoráma Beskyd spolu s členitým terénem jsou jako stvořené pro fanoušky golfu. Právě golf je jedním z největších magnetů pro lidi, kteří Moravskoslezský kraj navštěvují. Golfisté si mohou vybrat z hřišť na Ostravici, na Čeladné, v Kravařích, v Ropici, v Šilheřovicích.

Historie, kam oko dohlédne

Kraj Leoše Janáčka a Petra Bezruče se může pyšnit tradicemi, které zachovává a rozvíjí i v cestovním ruchu. Milovníky dějin určitě potěší návštěva hradů a zámků. Mezi nejznámější patří například Hukvaldy, Starý Jičín nebo Štramberk – malebné městečko pod věží zvanou Trúba. Nejen v Beskydech lze obdivovat také množství dřevěných kostelíků.

Detail v Dolní oblasti Vítkovic, která jednou z nejznámějších průmyslových památek a připomíná těžbu uhlí a výrobu železa.

Moravskoslezský kraj je pozoruhodný především množstvím technických památek. Přímo v Ostravě mohou turisté navštívit areál Landek, kde se nachází hornické muzeum i s bývalým dolem Anselm. Skvělý zážitek nabízí i prohlídka vysokých pecí v Dolní oblasti Vítkovic. V komplexu je mimo jiné k vidění multifunkční hala bývalého plynojemu Gong nebo hala U6 s průmyslovou výstavou. Pokud se přesunete z Ostravy na Osoblažsko, může být vaším cílem jedinečná úzkokolejná trať.

Mnoho turistů přijíždí do Moravskoslezského kraje za poznáním dřevěných kostelů a kaplí. Jeden z nich stojí dokonce na okraji Ostravy, v obvodu Hrabová. Jde o zdařilou repliku kostela, ten původní totálně zničil požár o Velikonocích roku 2002

Rozmanitá doprava

Po Moravskoslezském regionu se dá cestovat různými způsoby. Vlakové spojení je vynikající díky moderním a dnes už rychlým spojům mezi Ostravou a Prahou. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově poskytuje přímé spojení s Prahou, Paříží a Vídní, nyní rozšířilo své lety také do Londýna. Nezapomenutelným zážitkem jsou vyhlídkové lety nad Beskydy, které poskytují sportovní letiště. Cyklisté jistě rádi vyzkoušejí síť cyklostezek. Po jedné z tras se dostanete přímo z centra Ostravy až do Beskyd. Do horských oblastí vás svezou také například sezonní cyklobusy a skibusy.

Vrchol nejvyšší hory Jeseníků – Praděd s vysílačem, že něhož jsou fantastické výhledy do krajiny

Gastronomické bohatství

Pokud se chystáte prozkoumat Moravskoslezský kraj, nezapomeňte také ochutnat lokální speciality. Patří mezi ně třeba valašské frgály nebo štramberské uši. Takové dobroty nabízejí různé trhy a jarmarky, o které tu není nouze. Nevynechejte ani novou specialitu zdejšího kraje – medovník Marlenka, který se vyrábí ve Frýdku-Místku. Po celé oblasti Moravy a Slezska funguje mnoho pivovarů a minipivovarů, které jsou otevřené pro veřejnost. Nejznámější z nich je pivovar Radegast v Nošovicích. V létě je také dobré navštívit některý z festivalů jídla a pití.

Stále navštěvovanější Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj se těší stále větší oblibě turistů. Region však netvoří jenom místa, ale také lidé. "Pořád objevuji něco nového. Vyhovuje mi, že z práce ve městě je to jen kousek do přírody, je to takový příjemný kontrast. Lidé jsou tu pohostinní, ale také náležitě hrdí na místo, odkud pocházejí,“ tvrdí dvaatřicetiletá Jitka Filipová, která bydlí teprve rok ve Frýdku-Místku.

Moravskoslezský kraj také sklidil úspěch jako příznivý region pro bezbariérové cestování. To znamená, že vychází vstříc handicapovaným, seniorům nebo rodinám s malými dětmi a snaží se jim zpřístupnit ty nejzajímavější lokality.

Dřevěnice v Mostech u Jablunkova dnes slouží jako informační centrum Těšínského Slezska

Lidé, kteří do regionu přijíždějí poprvé, jsou většinou příjemně překvapeni tím, jak Moravskoslezský kraj vypadá a že skutečnost je výrazně lepší, než mediální obraz tohoto regionu.Vytvořeno 17.5.2016 15:33:50 | přečteno 1448x | lenka.hornova