Jihočeský kraj
Cestovní ruch je v Jihočeském kraji již dlouhodoběji vnímán jako významný ekonomický rozvojový faktor. Jihočeský kraj je považován za jeden z turisticky nejatraktivnějších regionů ČR. Tuto pozici by měl Jihočeský kraj do budoucna nejen udržet, ale také výrazně posílit.
K tomu má kraj velmi dobré předpoklady. Jeho atraktivita je dána polohou, přírodním bohatstvím, četnými kulturními a historickými památkami a obecně vhodnými podmínkami pro rozvoj pěší turistiky, cykloturistiky a rodinné dovolené spojené se zážitky.
Již od 12. a 13. století vznikala v Jižních Čechách královská města jako centra obchodu, vzdělanosti a jako obranná hráz před pronikáním nepřátel na české území. V průběhu staletí se proměnila v pokladnice jedinečných historických památek, které připomínají bohaté dějiny celého území. Nejzachovalejší městská centra byla posléze prohlášena za chráněné městské památkové rezervace – Česky Krumlov, Jindřichův Hradec, České Budějovice, Tábor, Třeboň, Slavonice a Prachatice. Historické jádro Českého Krumlova, vyhledávané návštěvníky z celého světa, bylo pro své umělecké a urbanistické hodnoty v roce 1992 dokonce zařazeno na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.