Příbor

Piaristický klášter se zahradami
Lidická 50
Příbor, 742 58
Telefon: 605 227 756
e-mail: klaster@pribor-město.cz
web: turista.pribor.eu/piaristicky-klaster/z-historie/
Bezbariérový přístup: ano
Zapsání památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR : ano
Památka se nachází na území: MPR – Městské památkové rezervace
Ochrana památky: stejné jako u ostatních
Běžně přístupná: v otvírací době a v době konání akcí mimo otvírací dobu.
zahrady přístupné veřejnosti dle návštěvního řádu
http://turista.pribor.eu/piaristicky-klaster/zahrada-klastera/
Běžná otevírací doba: út, čt 9.00 – 16.00
Možné aktivity: prohlídka muzea, zahrad, přednášková činnost, koncerty, svatby…
Piaristická kolej (klášter)
Byla založena 5. února 1694 Karlem II. z Liechtensteinu. Barokní budova postavená v letech 1694 – 1700 podle projektu řádového architekta Giovaniho Pietra Tencally. V roce 1768 byla přistavěna ve výšce 2. nadzemního podlaží dřevěná chodba spojující budovu kláštera s kostelem sv. Valentina, která byla ovšem roku 1875 zbourána a budova adaptována podle projektu Karla Karlsedera na gymnázium a učitelský ústav. Jižní a západní křídla byla prodloužena o přístavby.
Dnes sídlí v piaristickém klášteře několik institucí: pobočka Muzea Novojičínska, Základní umělecká škola Příbor, Městská knihovna Příbor a dále jsou tu prostory pro potřeby města (zasedací místnost zastupitelstva, koncertní síň)
Zahrada
Horní část zahrady kláštera slouží k odpočinku a rozjímání. Centrálním prvkem travnaté plochy je vodní prvek s fontánou připomínající, že piaristé v zahradě chovali kapry. Pod zakrytým pódiem se konají komorní koncerty. Zahrádka s množstvím bylinek krásně voní. Voní i svatebčanům, v této části zahrady se oddává.
Dominantními prvky „hravé“ části zahrady pod ohradní zdí, sloužící k posezení dětí i dospělých, je „suchý“ potok se záplavou květin a s molem, kde si hrají ti nejmenší. Potok končí dřevěným oknem s působivým retrospektivním pohledem do zahrady i do vlastního nitra.