Vyhledávání

Kostel Růžencové Panny Marie – opravy interiéru

Kostel Růžencové Panny Marie je římskokatolický kostel nacházející se v Českých Budějovicích na Žižkově třídě, v areálu kláštera petrínů. 

Umělecká výzdoba kostela je jednou z nejhezčích ukázek tzv. beuronského umění v jižních Čechách. Kostel byl postaven v letech 1899–1900 podle plánů Jakuba Stabernaka. Novorománský kostel je dílo s bohatou dekorativností čerpající z tradic byzantské a románské architektury. Je výjimečným a zcela dochovaným příkladem historizující architektury ovlivněné benediktiny z pražského kláštera Na Slovanech.

V 50-tých letech 20. Století byl celý areál s kostelem odebrán kongregaci státem. V 90-tých letech 20. Století byly budovy postupně uvolněny a opět navráceny kongregaci. Z ekonomických důvodů bylo nutno část areálu pronajmout. Zbývající křídla domu jsou v současné době opět využívána jako klášter a slouží k bydlení bratří kongregace, dále je zde ubytovna pro studenty středních škol a nachází se zde zázemí pro setkávání lidí, kteří přicházejí do Růžencového kostela. Aby zde mohlo být toto využití, byly po navrácení objektu kongregaci zahájeny nejnutnější stavební úpravy, restaurování uměleckořemeslných prvků a varhan.

V rámci obnovy interiéru kostela byl vlastníkovi, tj. Kongregaci bratří Petrinů, poskytnut opakovaně finanční příspěvek z Programu regenerace městské památkové rezervace České Budějovice – na restaurování maleb a dřevěného stropu, odstranění vlhkosti zdiva, restaurování dřevěného baldachýnu a restaurování varhan.

Kromě pravidelných bohoslužeb je prostor kostela zpřístupňován široké veřejnosti zdarma např. při akci Noc kostelů, Mezinárodní den památek a historických sídel či v rámci Dnů evropského dědictví.


Vytvořeno 19.5.2015 15:11:21 | přečteno 7422x | kveta.vitvarova