Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Vyhledávání

Pěnčín

4

Kittelův dům - Kdo to byl jizerskohorský Faust? 

Příběh o dr. Faustovi je velmi starý. Faust je legendární postava vzdělance, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Legenda je německého původu, ale rozšířila se i do dalších evropských zemí. Příběh o doktoru Faustovi a jeho smlouvě s Mefistofelem je od 16. století jedním z nejčastěji zpracovávaných námětů v evropské literatuře.  Snad pro určitou podobnost „létacího“ pláště vynikajícího lékaře z hor, pověstmi opředeného dr. Kittela, možná i díky vzhledu zachovaného mohutnému komínu v tajemném Kittelově domě, odkud prý Kittel vždy odlétal  za svými pacienty se starý příběh vydal do Jizerských hor.
Jisté je, že pověsti o Kittelovi, jsou dodnes v kraji pod Černou Studnicí vzpomínány.
K tomu, že pověsti neupadly ani po staletích v zapomnění jistě přispěl i jakoby do minulých století patřící koutek světa úplně nahoře nad Pěnčínem ve vsi Krásná.  Zde jsou pěkně vedle sebe  poskládány téměř všechny památky na tajemného doktora. Je zde studánka s kouzelnou vodou, za jejíž sílou sem lidé přicházejí již po staletí. Hned vedle stojí kostel sv. Josefa se Svatými schody, navlas stejnými, jako jsou  v Římě poblíž Lateránské baziliky. Ty pamatují nejen tajemného doktora, který dal ty Krásenské  vystavět, ale ve své původní podobě i Piláta Pontského a Ježíše, který po nich ještě před jejich přestěhování z Jeruzaléma kráčel.
Od kostela můžeme kolem řady krásných kamenných památek projít kousek dolů po cestě kolem jezírka se stejně zdravou, pramenitou horskou vodou jako v horní studánce až ke Kittelovu domu. Kittelův dům byl ještě nedávno zapomenutý, polorozbořený, zarostlý v hustém bezovém háji a nebyl v hustém porostu vůbec k nalezení. Dnes je nákladem Obce Pěnčín za přispění evropských fondů opět opraven a láká k návštěvě. Je zde pracovna tajemného doktora,  světnice kde Kittelovi bydleli a ve sklepě jsou kádě sloužící kdysi k vodoléčbě léčivou, ale pěkně studenou horskou vodou.
Jde bezesporu o nejstarší a největší horský roubený dům v okolních horách. Za Kittelových časů se do něho vešla celá nemocnice, kterou zde Kittel vlastním nákladem provozoval
Kolem prý bývaly i horské skleníky se vzácnými a cizokrajnými rostlinami. Snad tu někde stranou od posekaných luk přežívá i tajemná mandragora.

 Pěnčín

1

1

 
2

2

 
3

3

 
4

4

 
 
9.6.2020 11:00:29 - aktualizováno 9.6.2020 11:05:39 | přečteno 541x | lenka.hornova
 

Navigace

 

Sdružení historických sídel
Čech, Moravy a Slezska

Sekretariát:
Opletalova ulice 29
110 00 Praha 1

tel.: +420 224 237 558
tel./fax: +420 224 213 166
e-mail: info@shscms.cz
www.shscms.cz
www.ehd.cz
Další kontakty

Úřední hodiny:
Po - Čt: 8.00-16.00 hod.
Pá: 8.00-14.00 hod.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load