Vyhledávání

Konference PROPAMÁTKY o školách - Písek 6.–8. listopadu 2019

Téma 12. ročníku mezioborové konference PROPAMÁTKY je obnova a využívání škol. Setkání se uskuteční 6.–8. listopadu 2019 v Písku. Konference se koná pod záštitou Ministerstva kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a městem Písek. Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu. Program a možnost on-line registrace naleznou zájemci na internetových stránkách  -  konference.propamatky.cz. 

Konference PROPAMÁTKY 2019 se zaměří na budovy škol.  
Téma 12. ročníku mezioborové konference PROPAMÁTKY je obnova a využívání škol. Setkání se uskuteční 6.–8. listopadu 2019 v Písku a představí nejenom jejich historický vývoj, ale především současný stav a také možnosti nového využívání. Akce je určena jak odborníkům, tak široké veřejnosti.  
Třídenní setkání má několik různě zaměřených částí. Úvodní blok se 6. listopadu zaměří na písecké školství, které představí specialisté z Prácheňského muzea v Písku. To je také odborným partnerem konference.  Vstupné je dobrovolné.
Hlavní konferenční den pro registrované účastníky se odehraje ve čtvrtek 7. listopadu. Odborný blok přednášek zahájí Jan Šimek z Národního pedagogického muzea, který bude hovořit o historickém vývoji podoby školních budov v souvislosti s proměnou společnosti i legislativy. Profesor Karel Kibic představí výsledky svého doposud nepublikovaného výzkumu o nejstarších školách a o tom, co se z nich zachovalo do současnosti. Jiří Škabrada z Fakulty stavební ČVUT v Praze se zaměří na venkovské školy. O urbanistickém významu školních budov ve městech bude mluvit Alena Krusová z Národního památkového ústavu. Odpolední program pak budou tvořit diskuzní bloky zaměřené na konkrétní příklady obnovy a nového využití škol v současnosti.
Třetí den je určen exkurzím do vybraných lokalit na Písecku, kde se nachází zajímavé školní budovy. Jde například o budovu ZŠ v Protivíně, Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie ve Vodňanech, bývalou školní budovu ve Smrkovicích a řadu dalších. Odborný výklad exkurze zajistí Bohumír Bernášek z Prácheňského muzea v Písku.
Konference se koná pod záštitou Ministerstva kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a městem Písek. Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu. Program a možnost on-line registrace naleznou zájemci na internetových stránkách konference.propamatky.cz. Akce je zařazena do programů celoživotního vzdělávání ČKAIT (3 body) a ČKA (4 body). _____________
Institut pro památky a kulturu, o.p.s.
Michal Horáček, 777 161 997, michal.horacek@propamatky.cz (koordinátor konference) Aleš Kozák, 732 533 033, ales.kozak@propamatky.cz (kontakt pro partnery)

Vytvořeno 23.10.2019 10:05:03 - aktualizováno 23.10.2019 14:02:01 | přečteno 1691x | lenka.hornova